Yatırım yapmaya başla!

Fed’in New York Sözcüsüne Göre Williams’ın Açıklamaları Büyük Bir İndirimi Kastetmiyor

New York Fed sözcüsü, Başkan Williams’ın açıklamalarına ilişkin bazı değerlendirmeler yaptı. Sözcüye göre Williams büyük bir indirim için sinyal vermedi.
Fed’in New York Sözcüsüne Göre Williams’ın Açıklamaları Büyük Bir İndirimi Kastetmiyor

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida ile New York Fed Başkanı John Williams’ın açıklamalarıyla piyasanın 50 baz puanlık faiz indirim beklentisi güçlenmişti. İki yetkilinin ses getiren açıklamaları konuşulurken, Williams’ın kaydettikleri New York Fed sözcüsünü harekete geçirdi.

Williams, Perşembe günü yaptığı konuşmasında ekonomik bir sıkıntı durumunda hemen faiz indirimine gidilmesi gerektiğini savunmuştu. Fed sözcüsüne göre bu değerlendirmeler, ancak 20 yıllık akademik bir araştırmanın sonucu olabilirdi. Gelecek FOMC toplantısında atılabilecek olası bir politika adımıyla alakası yoktu.

New York Fed sözcüsüne göre Başkan Williams’ın açıklamaları Fed’de büyük bir faiz indirimine sinyal niteliği taşımıyor.

New York Fed Sözcüsüne Göre Williams Açıklamaları Faiz İndirimine Sinyal Niteliği TaşımıyorWilliams’ın Perşembe günü kaydettiği açıklamaların ardından aynı gün konuşan sözcü, bankanın ay sonunda büyük bir faiz indirimine gideceği kastedilmedi. Williams, New York’ta katıldığı akademik bir konferansta politika yapıcıların olası zayıflıklarla yüzleşmede daha seri davranması gerektiğini savunmuştu.

Bu düşüncesinde elbette çok düşük seviyedeki faizin kısa zamanda sıfıra inerek büyümeyi teşvik etmek için daha az alan bırakabileceği beklentileri göz ardı edilmemeliydi. Williams New York Fed’de yapılan Merkez Bankası Araştırma Birliği yıllık toplantısında, ekonomide olumsuz durumlarla karşı karşıya kalındığında hızlı hareket etmeyi ve indirilen faizleri uzun süre düşük tutmayı önerdi.

Williams’ın açıklamalarından sonra piyasalar Fed’in 30-31 Temmuz’da 25 baz puan yerine 50 bp indirim uygulayacağına dair fiyatlamayı artırmıştı.

Piyasalar Fiyatlamayı ArtırmıştıTemmuz sonu yaklaştıkça piyasalar beklentilerle hareketleniyor. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, önceki günlerde 50 baz puanlık indirimi aşırı bulmasıyla adından söz ettirmişti.

Bu yılki FOMC toplantılarında oy hakkına sahip olan Bullard, bir mülakatta yaptığı açıklamalarla yeniden gündeme geldi. Para politikasını hafifletmeye yönelik faaliyetlerin ABD’deki ekonomik yavaşlamaya karşı bir “sigorta” niteliği taşıdığını belirtti. Bullard, bununla birlikte durgunluk riski yüksekliğine inanmanın zor olduğunu düşünüyor.

2019 yılında uygulanacak birkaç faiz indiriminin getiri eğrisini yukarı yönlendireceğini söyleyen Bullard, rekabetçi döviz devalüasyonlarını iyi bir fikir olarak görmüyor. Ticari belirsizliklerin yüksek olduğunu belirtip yakın zamanda ineceğini düşünmeyen Bullard enflasyonu ise çok yüksek bulmuyor.

Diğer bir taraftan ticaret görüşmeleri ile Fed faiz kararına ilişkin beklentiler ABD hisse senetlerinin günü kazançla kapatmasını sağladı. Piyasalar Fed’deki hareketlenmelerden etkilenirken, ay sonundaki toplantıyla kafalardaki soru işaretlerinin ortadan kalkacağı umuluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum