Yatırım yapmaya başla!

Wilbur Ross: Trump ile Çin Bir Ticaret Anlaşmasına Varacak

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ticaret anlaşmasının yapılacağını söyleyerek yaklaşan G-20 toplantısına ilişkin beklentiler hakkında konuştu.
Wilbur Ross: Trump ile Çin Bir Ticaret Anlaşmasına Varacak

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ticaret anlaşmasının yapılacağını söyleyerek yaklaşan G-20 toplantısına ilişkin beklentiler hakkında konuştu.

Bugün CNBC’ye konuşan Ross, ABD ile Çin’in bir ticaret anlaşmasını başarıyla müzakere edeceklerini belirterek; “Gerçek savaş müzakerelerde sonlanacak olsa bile bu nihayetinde müzakere ile sona erecek” dedi. Ross’un yorumları, bu ayın sonunla G-20 toplantısında Xi Jinping ile görüşüp görüşmeyeceği konusundaki soruya verdiği cevap üzerine geldi.

Trump Pazartesi günü verdiği röportajda, G-20 Liderler Zirvesi’ne Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in katılmaması halinde gümrük vergilerini daha da yükseltmeye hazır olduklarını söylemişti.

Wilbur Ross: Trump ile Çin Bir Ticaret Anlaşmasına VaracakAyrıca Çin anlaşmasının işe yarayacağının üzerini çizerek bunun gerekçesini tarifeler olarak açıklamıştı. Çin’in ticaret anlaşması yapacağını çünkü yapmak durumunda kalacağını savunan Trump, Huawei’in de anlaşmanın bir parçası olabileceğini dile getirmişti. Trump’ın tarife stratejisi lehine konuşan Ross, ticaret anlaşmalarının zirvelerde yapılmadığı konusunda uyardı.

Trump ile Xi Jinping arasında yapılacak herhangi bir görüşmenin olası bir anlaşma için zemin hazırlayacağını da sözlerine ekledi.

Wilbur Ross: Trump ile Jinping Görüşmesi Anlaşma için Zemin Hazırlayacak Diğer taraftan, Beyaz Saray’a katılmadan önce yatırım dünyasında bir servet kazanan Wilbur Ross, Çin’le yapılacak bir anlaşmanın ABD’nin iddia ettiği tüm ihlalleri düzeltmesinin gereceğini aksi takdirde anlaşma yağmanın bir anlam ifade etmeyeceğini bildirdi. Trump’n tarife tehditlerinde yatırımcıları tetiği çekmeye çok fazla hazır olmamaları konusunda uyaran Ross, ya daha fazla üründen daha fazla tarife toplayacaklarını ya da onlarla bir anlaşma yapacaklarını aktardı.

Trump’ın Meksika’ya yüzde 5 tarife getirme tehdidiyle alakalı olarak da konuşan Ross, insanların histerik hale geldiğini ve piyasaların gerginleştiğini söyledi. Nitekim Dow Jones Endüstriyel Ortalaması, Trump’ın Meksika ürünlerine yüzde 5 tarife tehdidinin ardından 350 puandan fazla düşüş göstermişti. Düşüşe işaret eden ABD Ticaret Bakanı; “bu yönetimi sonuçlara göre değerlendirin, geçici kısa parçalarla değerlendirmeyin” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum