Yatırım yapmaya başla!

Wilbur Ross; Ticaret Anlaşması, Fransız Vergisi ve Avrupa Tarifeleri Hakkında Konuştu

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, doğru bir ticaret anlaşmasına varmanın, zamanlamadan daha önemli olduğunu söyledi.
Wilbur Ross; Ticaret Anlaşması, Fransız Vergisi ve Avrupa Tarifeleri Hakkında Konuştu

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Salı günü Çin’le ticaret anlaşması için nihai bir tarihi reddetti ve telekomünikasyon devi Huawei’e karşı yeni bir saldırı başlattı. Ross’un açıklamaları küresel büyümeyi yavaşlatan 17 aylık ticaret savaşına son verileceği yönündeki beklentileri daha da azalttı ki Trump’ın ticaret anlaşmasında ileri bir tarihi göstermesiyle ABD endekslerinde kayda değer düşüş yaşanmıştı.

Reuters’a konuşan Ross, Çin’le ABD için uygun bir ticaret anlaşmasına ulaşmanın bu yılın sonuna hatta gelecek yılın sonuna kadar anlaşmaya varmak için acele etmekten daha önemli olduğunu kaydetti.

Wilbur Ross: ABD-Çin Ticaret Anlaşmasının Zamanlaması Önemsiz

Wilbur Ross: ABD-Çin Ticaret Anlaşmasının Zamanlaması ÖnemsizABD Ticaret Bakanı, dünyanın en büyük iki ekonomisinin Çin’in çiftlik ürünleri satın alımları, bazı yapısal konular ve uygulama mekanizması hakkındaki ayrıntılar üzerine hala çalışmaları gerektiğini söyledi.

Ross, New York ziyareti sırasında verdiği geniş kapsamlı röportajda, Trump’ın anlaşma için seçim sonrasına işaret etmesi hakkında şöyle konuştu:

“Onun varmaya çalıştığı nokta bir anlaşmaya ihtiyaç duyduğumuz ve bunun Aralık ya da gelecek yılın Aralık ayında gelmesinin, uygun bir anlaşmaya varmaktan çok daha az önemli olduğu. Önemli olan şey, işe yarayan bir anlaşma elde etmek. Şimdi Çin’le bir anlaşma yapmazsak, bir anlaşma yapmadan önce çok, çok uzun bir zaman olacak.”

Başka çok az sayıda başkanın, Çin ile müzakere etmenin gerilimlerini ve zorlamalarını yapmaya istekli olacağını anlatan Ross, Trump’ın 2020 başkanlık seçimini kazanmasını beklediğini söyledi. Fakat Trump kaybederse ve Çin ile hiçbir anlaşmaya varılmadıysa, sorunun “başkasının problemi” olacağını da ekledi.

Nihai onayın Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping‘e bağlı olacağını dile getiren Ross; “Tavsiye ediyoruz. Nihai karar verici olamayız.” dedi. Huawei’i de hedef alan Ross, Çinli şirketin tedarikçilerini, ABD yaptırımlarından kaçınmak için operasyonlarını yabancı ülkeye taşıyarak ABD yasalarını ihlal etmeye teşvike çalıştığını öne sürdü.

Wilbur Ross: Otomobil Tarifeleri Hala Bir Olasılık

Wilbur Ross: Otomobil Tarifeleri Hala Bir OlasılıkABD’nin Fransız ürünlerine yönelik tarife tehdidine karşı Avrupa Birliği’nden gelen misilleme tehditlerini görmezden gelen Ross, Avrupa’nın ABD’ye karşı her zaman tetiğe basmaya hazır bulunduğunu ve yeni bir şeyin olmadığını kaydetti.

Avrupa’nın, ABD’den daha fazla korumacı politikaları olduğunu vurgulayan Ross, iki blok arasında ticareti yapılan ilk 21 ürünün 17’sinin Avrupa’da daha yüksek tarifelere maruz kaldığını belirtti. Daha önce de bir tarife savaşı olduğunu ve sadece ABD’nin kendisini daha önce savunmadığını söyleyen Ross, diğer ülkelere karşı kaldıraç olarak tarifelerin devam eden öneminin üzerini çizdi.

Trump yönetiminin ithal otomobillere tarife uygulama seçeneğini tamamen elemediğini söyleyen Ross; “Bireysel firmalarla görüşmeler yapıyoruz. Bundan çok iyi faydalar elde ettik. Tarife için herhangi bir ihtiyaç olduğu ortaya çıkabilir veya çıkmayabilir.” dedi.

Ross: Fransa’nın Dijital Vergisi Çok Radikal

Ross: Fransa’nın Dijital Vergisi Çok RadikalFransa’nın yüzde 3’lük dijital vergi önerisinin açıkça ABD şirketlerini hedeflediğini söyleyen Ross, Avrupa ülkelerinin ABD şirketlerini cezalandırmak yerine kendi teknolojilerini geliştirmeye
odaklanmaları gerektiğini söyledi.

“Diğer ülkeler, Amerikan şirketlerini başarılarından dolayı cezalandırmak yerine kendi teknolojilerini geliştirmeye çalışarak daha iyi olur.” diyen Ross, Fransa’nın dijital vergi hizmetlerine taşınmasının kısmen ABD’nin teknolojik inovasyon konusundaki güçlü yönünü kıskanmasından kaynaklandığını iddia etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum