Yatırım yapmaya başla!

Wilbur Ross: Tarifeler Çin’in Sosyal Huzursuzluğu Engelleyecek İstihdam Yeteneğini Azaltıyor

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ABD tarifelerinin Çin’in toplumsal huzursuzluğu engellemek için iş yaratma kabiliyetine baskı yaptığını söyledi. İşte detaylar;
Wilbur Ross: Tarifeler Çin’in Sosyal Huzursuzluğu Engelleyecek İstihdam Yeteneğini Azaltıyor

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ABD ticaret tarifelerinin Çin ekonomisine zarar verdiğini ve Pekin’in sosyal huzursuzluğu engellemek için iş yaratma yeteneğine zarar verdiğini söyledi. Bugün ABD ile Çin arasında yeni bir ticaret turunun başlaması üzerine konuşan Wilbur Ross, CNBC’ye verdiği demeçte dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Çin’deki ekonomik yavaşlamanın büyük bir problem olduğunu söyleyen Wilbur Ross, Çinli işçilerin iş bulmak için şehirlere gittiklerini ve hiçbir şey bulamadan geri döndüklerini dile getirdi. “Bu gerçekten sosyal bir problem ve çok hoşnutsuz bir grup insan yaratıyor” diyen Ross, bugün Pekin’de başlayan ticaret görüşmelerinden de bahsetti.

Çünkü Trump yönetimi, böyle bir dinamiğin Pazartesi günü Pekin’de yeni bir aşamaya giren ticari görüşmelerde ABD’ye kaldıraç vermesini umuyordu.

Trump Yönetimi Çin Durumun ABD Kaldıraç Vereceğini DüşünüyorABD Ticaret Temsilcisi Yardımcısı Jeffrey Gerrish, iki günlük görüşmeler için Çin’de bir ABD çalışma ekibine liderlik ediyordu. Aynı anda Çin Dışişleri Bakanlığı da bugünkü açıklamasında her iki tarafın da anlaşmazlıkları çözmek için işbirliği yapmaya istekli olduğunu belirtmişti. Ross ise verdiği demeçte müzakerelerin uygun bir seviyede olduğunu dile getirdi.

ABD heyetinin, olası uygulama ve itaat da dahil olmak üzere ele alınması gereken konuların sayısı bakımından büyük olduğunu belirtti.

Wilbur Ross: Tarifeler Çin'de Sosyal Huzursuzluk Doğuracak Yavaşlamaya Neden Oluyor

İlgili haberde Donald Trump’ın Pazar günü ticaret görüşmeleriyle alakalı iyimser konuştuğu çünkü Çin’in anlaşma yapmak için yavaşlayan ekonomisi tarafından motive edildiğine inandığı bilgisi de hatırlatıldı. Öyle ki Reuters, Trump’ın Beyaz Saray’da gazetecilere; “Çin’in sorunun çözülmesini istediğini düşünüyorum. Ekonomileri iyi gitmiyor. Bence bu onlara müzakere için büyük bir teşvik veriyor.” dediğini yazmıştı.

Aralık ayı başlarında Trump ile Jinping, ABD’nin zorunlu teknoloji transferleri de dahil olmak üzere ticaret meseleleri konusunda anlaşmaya varabilmek için Mart’a kadar ateşkes kararı almışlardı.

 Trump ile Jinping Ateşkes Kararı Bu durum ilk etapta piyasalarda iyimser bir havayla karşılansa da daha sonra Huawei CFO’sunun tutuklanması ile gerilim yeniden yükselmişti. Ancak geçtiğimiz günlerde yaşanan gelişmeler neticesinde yeniden ılımlı yorumlar yapılmış, pek çok uzman gelişmelerin ticaret savaşını sonlandırabileceğini öngörmüştü.

Sonuçta, Apple’ın satış tahminlerini düşürmesinden birkaç gün önce Çin’in ekonomik verileri ülkenin durumuyla ilgili endişeleri artırmış, teknoloji devinin Çin yavaşlaması uyarısıyla tedirginlik artmıştı.

İki Ülke Arasında Müzakere Nasıl SonuçlanacakBunların üzerine ABD’nin düşük gelen imalat verileri de ticaret savaşının Amerikan şirketlerine ve iç ekonomiye zarar verdiğinin kanıtı olarak algılanmış, her iki ülkenin de anlaşmazlığın etkilerini görmeye başladıklarını göstermişti.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross da bu noktada, Çin’in tarifelerle yüzleşmek ya da anlaşma yapmak olmak üzere ikili bir kararla karşı karşıya kaldığının üzerini çizdi. ABD’nin Çin’e, Çin’in ABD’ye yaptığından daha az ihracat yaptığını belirten Ross, Pekin’in ABD’ye ne kadar bağlı olduğunu tespit ettiğini söyledi. Ross ayrıca firmaların üretim hatlarını Çin’den çıkardıklarını ve hepsinin ABD’ye gitmediğini, bazılarının diğer Asya ülkelerine geçtiğini anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum