Yatırım yapmaya başla!

Wilbur Ross G-20’de Yapılacak Ticaret Anlaşması için Beklentileri Düşürdü

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, anlaşmaya varılmadığı takdirde Trump’ın Çin’e daha fazla tarife uygulamaktan kesinlikle mutlu olacağını söyledi. Detaylar aşağıda;
Wilbur Ross G-20’de Yapılacak Ticaret Anlaşması için Beklentileri Düşürdü

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, anlaşmaya varılmadığı takdirde Trump’ın Çin’e daha fazla tarife uygulamaktan kesinlikle mutlu olacağını söyleyerek ateşkes için olasılığın düşüklüğüne işaret etti. Bugün Paris Airshow’da konuşan Ross, uygulamanın dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki herhangi bir anlaşmanın en önemli unsuru olacağını dile getirdi.

Başkan Donald Trump’ın bir ticari anlaşmaya varılamadığı takdirde kalan Çin mallarına 300 milyar dolarlık tarife getirmeye hazır olduğunun da üzerini çizdi.

Wilbur Ross Ticaret Anlaşması Açıklaması Wilbur Ross; “Sonunda bir anlaşma yapacağız ancak yapmazsak Başkan Trump, geçici olarak askıya aldığı yenilerini dayatmanın yanı sıra halihazırda açıkladığımız tarife hareketlerini sürdürmekten tamamen mutlu olur” ifadeleriyle dikkat çekti. Neticede Trump geçtiğimiz ay, Çin’i anlaşmada sözünden dönmekle suçlayarak 200 milyar dolarlık Çin mallarındaki tarifeleri yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkartacağını açıklamıştı.

Pekin’in ABD’ye karşılık 60 milyar dolarlık ABD ürünündeki vergileri artırması, olası bir ticaret anlaşması için beklentileri epey düşürmüştü.

Wilbur Ross: Trump Anlaşmaya Varılmadığı Takdirde Çin’e Daha Fazla Tarife Uygulamaktan Mutlu Olur Çin ayrıca Haziran ayında yayınladığı beyaz bültende, küresel ticaret sorunlarının ABD tarafından başlatıldığını ve Washington’ın müzakereler sırasında güvenilmez olduğunu iddia etmişti. İşte bu gelişmeler üzerine konuşan Wilbur Ross, 28-29 Haziran tarihlerinde Japonya’da gerçekleştirilecek G-20 toplantısından anlaşma çıkacağına dair beklentileri düşürmesiyle gündeme geldi. Nitekim Steven Mnuchin de geçtiğimiz hafta benzer şekilde Xi toplantısı iyi gitmezse Trump’ın Çin’i yeni tarifelerle vurmaktan mutlu olacağını söyledi.

G-20’nin 2,500 sayfalık bir anlaşmanın görüşüleceği bir yer olmadığını aktaran Wilbur Ross, bunun yanında ileriye yönelik bir anlaşmanın yapılabileceğini belirtti.

Wilbur Ross: G-20 2,500 Sayfalık Anlaşmanın Görüşüleceği Bir Yer Değil Ross ayrıca, Washington’un yabancı otomobil üreticilerini ABD topraklarında üretime sokmak için oto ithalatındaki tarifeleri uygulamaya hazır olduğunun sinyalini verdi. “ABD pazarı şu anda dünyanın en sağlıklı otomotiv pazarı. Çin pazarı dağılıyor, Avrupa pazarı da tökezliyor” diyen Ross, Amerika pazarında büyük otomobillerin en çok satanlar ve en yüksek kar marjlı otomobiller olduğunun üzerini çizdi.

Bu nedenle de ABD’deki yabancı üreticilerin daha fazla sermaye yatırımı için alınan eylemlerde büyük bir mantık olduğunu söyledi. Ross, ABD başkanının, Avrupa Birliği’nden olanlar dahil olmak üzere tüm oto ithalatlarına tarife koymak için çok ciddi bir düşüncesi olduğunu da ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum