Yatırım yapmaya başla!

ABD Ekonomisi Çok Güçlü Diyen Ross Yavaşlama Endişeleri için Medyayı Suçladı!

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Amerikan ekonomisinin çok güçlü olduğunu ve medyanın “yavaşlama endişelerini” abarttığını söyledi. Detaylar haberimizde;
ABD Ekonomisi Çok Güçlü Diyen Ross Yavaşlama Endişeleri için Medyayı Suçladı!

Ticaret Bakanı Wilbur Ross, bugün katıldığı bir programda ABD ekonomisinin gayet iyi durumda olduğunu söyleyerek, yavaşlama konusundaki artan endişeler için medyayı suçladı. “Her şeyden önce ekonominin kendisi gayet güçlü, işsizlik oranlarını gördünüz; endüstriyel üretimi gördünüz; tüketici güvenini gördünüz. Hepsi çok ama çok yüksek.” diyen Ross, gelecekte neler olabileceğine dair takıntılı görünenin basın olduğunu belirtti.

Medyanın spekülasyon yapmak yerine Trump yönetimini neler yaptığıyla yargılaması gerektiğini söyleyen Ross, yavaşlama endişelerinin medyanın pireyi deve yapan yaklaşımından kaynaklandığını dile getirdi.

Burada Goldman Sachs ve JP Morgan dahil olmak üzere büyük Wall Street şirketlerinin, 2019’un ikinci yarısında ABD büyümesinin yüzde 2’nin altına düşeceğini bekledikleri hatırlatıldı.

ABD Ekonomisi Büyüme Tahminleri Endişe Veriyor Keza ekonomistler de FED’in artırdığı faiz oranları ve tarifelerin etkileri gibi bir dizi konuda endişelendiklerini bildirmişlerdi. 26 Eylül’de FED’in politika faizini 25 baz puan artışla yüzde 2,00 – 2,25 aralığına çıkardığı son artırımın ardından gelecek yıl için üç artırım öngörülmüştü. Ancak Jerome Powell geçen hafta yaptığı bir konuşmada oranların nötr seviyenin hemen altında olduğunu belirtmiş ve daha agresif bir artırım yolu izlenmeyebileceğiyle ilgili fikir vermişti.

Öte yandan; Ross’un ABD ekonomisi ve yavaşlama endişeleriyle ilgili yorumlarının Trump ile Jinping ateşkesinin üzerine gelmesi dikkat çekti.

Wilbur Ross: "ABD Ekonomisi Çok Güçlü"Zira uzmanlar ticaret savaşını bitirmediği yönünde görüş bildirseler de Donald Trump ile Xi Jinping arasında 90 günlük tarife ateşkesi kararı alınmıştı. Beyaz Saray’ın Pazartesi günkü açıklamasına göre süreç Cumartesi günü başlamış, Robert Lighthizer’in Çin pazarlarına erişim ve zorlama teknoloji transferleri gibi haksız ticaret uygulamaları için Pekin’le müzakerelerde öncülük edeceği belirtilmişti.

Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’in yanında Ticaret Bakanı Wilbur Ross ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin de görüşmelere katılacaktı.

Wilbur Ross: "ABD Ekonomisi Çok Güçlü, Yavaşlama Endişelerini Suçlusu Medya"Bu noktada Ross’un ABD ekonomisiyle ilgili yorumlarının yanında; Trump’ın ticaret konusunda Xi Jinping’den çok iyi güvenceler aldığını söylediği bilgisi de verildi. Ayrıca Ross, 90 günlük süreç içerisinde Trump yönetiminin Çin’le bir anlaşma için ayrıntıları açıkça belirtmeyi umut ettiğini de dile getirdi.

Mnuchin de dün yaptığı bir açıklamada Trump-Jinping taslağının gerçek bir anlaşma haline getirilebileceğini söyleyerek iyimser yorumlarda bulunmuştu. ABD’nin birçok kilit konuda önemli tavizler için taahhütler aldığını anlatan Mnuchin; “Bu sadece bir şeyler satın almakla ilgili değil. Bu pazarları ABD şirketlerine açmak ve ABD teknolojisini korumakla ilgili. Bunlar başkan için çok önemli yapısal konular. ” demişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum