Yatırım yapmaya başla!

Wikipedia Yasağı ile İlgili Son Sözü Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu Söyleyecek

2017’nin Nisan ayından beri ülkemizde erişim engeli bulunan Wikipedia ile ilgili Anayasa Mahkemesine yapılan başvuru genel kurula taşındı.
Wikipedia Yasağı ile İlgili Son Sözü Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu Söyleyecek

İnternet ansiklopedisi olarak yayında olan Wikipedia, 2 yılı aşkın süredir ülkemizde erişime engellenmiş durumda. Platform kullanıcılara öğrenmek istedikleri pek çok konuya dair bilgilendirme yapıyor. Ancak web sitesinde bulunan bazı içeriklerin uygunsuz olarak nitelenmesi sebebiyle erişim engeli bulunuyor. Kapatılma sebebi olarak Suriye’deki olaylara yönelik uygunsuz içerikler ve Türkiye’nin terör ile iş birliği yaptığına dair ifadelerin yer aldığı sayfaların varlığı gösteriliyor.

Ülkemizde erişime kapalı durumda olan internet ansiklopedisi için Wikipedia yöneticileri uzun zamandır engelin kaldırılması için uğraş veriyor. Platforma dair Türkiye ile beraber Çin’de de erişim engeli bulunuyor. İnternet ansiklopedisinin kurucusu olan ‘Wikimedia Vakfı’ konuyu daha önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşımıştı.

Söz konusu içerikleri ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine inanan vakıf ülkemizde de Anayasa Mahkemesine başvuru yapmıştı. Yapılan başvuru sonrası mahkemeden ilk karar çıktı.

AYM’ye Bireysel Başvuru Yapıldı

AYM’ye Bireysel Başvuru Yapıldı

Wikipedia iki yıldır aşkın süredir erişim engeline kapalı ancak bu süreçte konuyla ilgili pek çok açıklama yapıldı. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili açıklamasında Wikipedia’ya yönelik erişim engelinin sadece söz konusu içeriklere yönelik uygulanabileceği sinyalini vermişti. O günden bu yana konuyla ilgili somut bir gelişme yaşanmadı.

Vakıf erişim engelinin kaldırılması ile ilgili talebini AYM’ye taşıdı ve konu bugün ilk kez görüşüldü. Çıkan karar ile Wikipedia’nın erişim engeli konusu AYM Genel Kurulu’na taşınmış oldu. Kuruldan çıkan karar Wikipedia’nın Türkiye’deki geleceğinin nasıl şekilleneceğini gösterecek.

Son Sözü Genel Kurul Söyleyecek

Son Sözü Genel Kurul Söyleyecek

Yapılan açıklamada “Başvurunun niteliği itibarıyla Genel Kurul tarafından karara bağlanması gerekli görüldüğünden, Anayasa Mahkemesi İç Tüzüğü’nün 28’inci Maddesinin (3) Numaralı Fıkrası uyarınca Genel Kurula sevkine” ifadelerine yer verildi.

Tüzükteki 28’inci maddede ise şu ifadeler yer alıyor: “Bölümlerden birinin görülmekte olan bir başvuruya ilişkin olarak vereceği karar, bölümlerin önceden vermiş olduğu bir kararla çelişecekse ya da konunun niteliği itibarıyla Genel Kurul tarafından karara bağlanması gerekli görülürse ilgili bölüm dosyadan el çekebilir. Bölüm başkanı başvuruyu Genel Kurul önüne götürmek üzere başkana iletir”

Daha önce de Wikipedia’nın erişime açılması için bazı protestolar ve itirazlar gerçekleşmişti. O günden bu yana olumlu bir adım atılmış değil. Bundan sonrası için gözler Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nun vereceği son kararda olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum