Yatırım yapmaya başla!

Wikipedia’daki İngilizce Makale Sayısı 6 Milyonu Aştı

Dünyaca ünlü internet ansiklopedisi Wikipedia’da İngilizce içerik sayısı 6 milyonu geçti.
Wikipedia’daki İngilizce Makale Sayısı 6 Milyonu Aştı

İnternette herhangi bir konu hakkında bilgi almak isteyen kullanıcıların ilk adreslerinden birisi Wikipedia oluyor. Dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından oluşturulan içerikler Wikipedia aracılığı ile insanlara sunuluyor. Bilindiği üzere platform ülkemizde daha çok erişim engeli ile adından söz ettirdi. 2 yılı aşkın süre kapalı kalan Wikipedia ile ilgili geçtiğimiz günlerde toplanan Anayasa Mahkemesi, erişim engelinin hak ihlali olduğunu açıklamıştı. Bu karar sonrası Wikipedia ülkemizde yeniden kullanıcıların erişimine açılmış oldu.

Bu gelişme sonrası Wikipedia açıklama yaptı ve Türkiye’deki erişim engelinin kaldırılmasını memnuniyetle karşıladığını duyurdu. Dünya genelinde de hızla büyüyen ansiklopedi platformu yeni bir rekora ulaştı. Yapılan açıklama ile çevrimiçi platformun İngilizce makale sayısının 6 milyona ulaştığı ifade edildi. Kurulalı 19 yıl olan Wikipedia, kar amacı gütmeyen ir kuruluş olarak öne çıkıyor.

Wikipedia’dan Yeni Rekor

Wikipedia’dan Yeni Rekor

Kendisini özgür ansiklopedi olarak tanımlayan Wikipedia kurulalı 19 sene oldu. O tarihten bu yana web sitesindeki İngilizce içerik sayısı 6 milyon rakamını aştı. Wkimedia Genel Müdürü Ryan Merkley konuyla ilgili açıklamasında, insanların bir araya geldiğinde neler yapabileceğinin kanıtı olduğunu söyledi. 6 milyonuncu makalenin 19. yüzyılda Kanada’da okul öğretmeni, seyahat ve kurgu yazarı Maria Elise Turner Lauder hakkında olduğu belirtildi.

Wikipedia’da neredeyse her dile dair içerik bulmak mümkün ancak en fazla makale İngilizce ile oluşturuluyor. İngilizce makale sayısı 2015 yılında 5 milyona ulaşmıştı. Aradan geçen 4 yıl içerisinde bu sayıya 1 milyon içerik daha eklenmiş oldu. Bu sayıyı 2.3 milyon makale ile Almanca içerikler takip ediyor. 2.1 milyon makale ile Fransızca içerikler de en fazla yer alan üçüncü dil olarak karşımıza çıkıyor.

Kullanıcıların en çok ziyaret ettiği dillerin başında ise İngilizce geliyor .Açıklamada İngilizce makalelerin günde 255 milyon sayfa görüntülemesi aldığına yer verildi. Web siteleri için analitik veren SimilarWeb’de Wikipedia, dünyanın en çok ziyaret edilen 8. sitesi olarak görünüyor.

Vakıf pek çok ülkede kendi yerel dillerinde platforma katkıda bulunulması adına seminerler düzenliyor. Aynı zamanda içerik oluşturucular için yazım kolaylığı sağlayacak araçlar geliştiriyor. Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, platformu kurma amacının, tüm insanların bilgi toplaması için ücretsiz erişim sağlamak olduğunu söylüyor. Tahminler önümüzdeki 20 yıl içerisinde Wikipedia’daki toplam makale sayısının 104 milyona ulaşacağını ön görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum