Paylaşım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Wikipedia Kurucusunu Konuşmacı Listesinden Çıkarttı


 

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin, internetin ansiklopedisi olarak kabul görmüş Wikipedia’ya getirdiği erişim engeli büyük yankı uyandırmıştı. Konuyla ilgili bir yaptırımın da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden geldiği öğrenildi. İşte detaylar…

Bir kaç gün önce Türkiye tarafından Wikipedia’ya getirilen erişim engeli büyük yankı bulmuştu. Kullanıcılar bilgi kaynağı olarak büyük ölçüde yararlandıkları internet sitesinin erişime kapatılmasına tepki göstermişlerdi. Wikipedia’nın erişim engeline sebep olarak, “Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve işbirliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlar” gösterilmişti.

Wikipedia’ya getirilen erişim engeli hala tartışma konusu olurken konuyla ilgili bir sıcak gelişme de bugün yaşandı. İBB’nin, Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales’i, Halic Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan “World Cities Expo İstanbul 2017” konferansının davetli listesinden çıkardığı açıklandı.

Wikipedia’ya Bir Darbe de İBB’den Geldi

Wikipedia’ya Bir Darbe de İBB’den GeldiSöz konusu engellemenin ardından bir yaptırım da İBB’den geldi. İBB, “Dünya Akıllı Şehirler Fuarı” kapsamında Apple‘nin kurucu ortağı Steve Wozniak ve Wikipedia‘nın kurucusu Jimmy Wales’in bir arada olacağı bir konferans planlanıyordu. Ancak İBB’nin bugün yaptığı güncelleme ile Wikipedia kurusucu Jimmy Wales’i davetli listesinden çıkardığı belirtildi.

5-18 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan “World Cities Expo İstanbul” etkinliğine konuşmacı olarak katılacak Jimmy Wales’in davetli listesinden çıkarılması İBB tarafından şu şekilde duyuruldu. “Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, ‘World Cities Expo Etkinliği’ davetli listesinden çıkartılmış olup karar kendisine iletilmiştir. Kamuoyuna duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

Wales daha önce yaptığı açıklamada davetle ilgili olarak, “İstanbul, en sevdiğim şehirlerden bir tanesi” sözlerine yer vermişti.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın