Yatırım yapmaya başla!

WikiLeaks’in Kurucusu Londra’da Tutuklandı, Ekvador Sığınma Hakkını İptal Etti

WikiLeaks’in kurucu ortağı Julian Assange, bugün Londra’da Ekvador Büyükelçiliği'nde tutuklandı. detaylar aşağıda;
WikiLeaks’in Kurucusu Londra’da Tutuklandı, Ekvador Sığınma Hakkını İptal Etti

İngiltere Metropolitan Polis Teşkilatı Twitter hesabından, WikiLeaks’in kurucu ortağı Julian Assange’nin bugün Londra’da tutuklandığını doğruladı. Kurumun sayfasında; “47 yaşındaki Julian Assange, bugün, 11 Nisan Perşembe günü, Ekvador Büyükelçiliği’nde Metropolitan Polis Teşkilatı’ndan memurlar tarafından tutuklandı.” açıklaması yapıldı. Ayrıca tutuklamanın Ekvador hükümetinin Avustralya vatandaşı için sığınma hakkını çektikten sonra yapıldığı aktarıldı.

Polis, Assange’nin Westminster Sulh Ceza Mahkemesi tarafından Haziran 2012’de çıkarılan emri üzerine bir mahkemeye teslim olmadığı için tutuklandığını söyledi. Associated Press’in haberine göre Assange’nin avukatı, müvekkilinin ABD’nin iade talebi ve aynı zamanda İngiltere kefalet şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklandığını belirtti.

Assenge’nin İsveç’e cinsel saldırı davasıyla iadesini önlemek için ilk olarak Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nden 2012 yılında sığınma talep ettiği hatırlatıldı.

WikiLeaks'in Kurucusu Ekvador Büyükelçiliği Sığındı Çünkü iki yıl önce İsveç hükümeti, iki kadına yönelik cinsel taciz ve tecavüz iddialarıyla ilgili olarak Assange için bir emir çıkarmıştı. İddiaları sürekli olarak reddeden Assange, ertesi ay İngiliz polisine teslim olmuş ve kefaletle serbest bırakılmıştı. Ne var ki sonrasında polisten kaçmış ve bu da Assenge’nin bugün ikinci kez tutuklanmasına sebep olmuştu. Öte yandan 2017 yılında İsveç savcıları, iddialara ilişkin ön soruşturmalarını bırakarak yedi yıllık yasal savaşa son vermişlerdi.

47 yaşındaki WikiLeaks kurucusunun Londra’daki büyükelçiliği terk etmeyi reddederek WikiLeaks’in faaliyetleri hakkında soru sorduğu için ABD’ye iade edileceğini iddia ettiği yazıldı.

WikiLeaks'in Kurucusu Tutuklanma Detayları Burada İsveç merkezli uluslararası organizasyon WikiLeaks’in gizli bilgileri yaymak ve bazı durumlarda hükümetler ile kamu görevlileri için utanç verici olacak haber sızıntıları yapmakla dünya çapında ünlendiği vurgulandı. Wiki tutuklamaya cevap olarak Ekvador’u Assange’in uluslararası hukuka aykırı olarak siyasi ilticasını yasadışı bir şekilde sonlandırmakla suçladı. Aktivist organizasyon başka bir tweetinde de Julian Assange’nin elçilikten çıkamadığını, Ekvador büyükelçisinin İngiliz polisini büyükelçiliğe davet ettiğini ve hemen tutuklandığını bildirdi.

Keza Assange’ın Ekvador’la olan ilişkisi, ülkenin onu Başkan Lenin Moreno’nun hayatı hakkında kişisel bilgi sızdırmakla suçlamasıyla bu ayın başlarında bozulmaya başlamıştı.

WikiLeaks'in Kurucusu Ekvador İlişkisi Bozuldu Associated Press de Moreno’nun WikiLeaks’i telefon görüşmeleri ve özel konuşmalarına müdahale etmesinin yanında yatak odasının, ne yediğinin, karısının ve kızlarının nasıl dans ettiğini yakalamakla suçladığını yazmıştı. Moreno kanıt sunmasa da olay Assange ile Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’ndeki ev sahipleri arasındaki devam eden gerilimi yansıtmıştı. Perşembe günü tutuklanmasının ardından da Moreno, Assange’yi nezaketsiz ve agresif davranışı ile suçladı. Bu arada Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’un ise Moskova’nın Reuters’e göre Assange’nin haklarının ihlal edilmeyeceğini umduğunu söylediği aktarıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum