Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp Yeni Gizlilik Politikası için Son Tarihi Mayıs Ayına Erteledi

WhatsApp gizlilik politikasına dair değişiklikleri için kabul edilmesi gereken süreyi Mayıs ayına uzattı.
WhatsApp Yeni Gizlilik Politikası için Son Tarihi Mayıs Ayına Erteledi

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, günümüzde hemen herkes tarafından kullanılan devasa bir platform haline gelmiş durumda. Facebook bünyesindeki mesajlaşma uygulaması sürekli yeni özellikler ile güncellenmeye devam ediyor. Bilindiği üzere şirket bir süredir gizlilik politikasında yapacağı değişiklik ile adından söz ettiriyor. Kullanıcılara verilerinin toplanması için onay bildirimi gönderiliyor.

Bu bildirimi kabul etmeyenlerin Şubat ayından sonra WhatsApp kullanamayacağı söylenmişti Pek çok kişi bu duruma tepki gösterdi ve alternatif mesajlaşma uygulamalarına geçiş yapmaya başladı. Telegram, BiP ve Signal gibi uygulamaların kullanıcı sayısında hızlı bir artış yaşandığı biliniyor.

Son olarak geçtiğimiz günlerde ülkemizdeki GSM operatörleri ortak bir karar aldı ve yerli mesajlaşma uygulamalarının kullanımı sırasında internet kotasının düşmeyeceği açıklanmıştı. Artan tepki sonrası WhatsApp’tan yeni bir karar geldi. Şirket gizlilik politikasında yapacağı değişiklik için son tarihi Mayıs ayına ertelediğini açıkladı.

WhatsApp’tan Erteleme Kararı

WhatsApp’tan Erteleme Kararı

Mesajlaşma uygulaması kullanıcılara gönderilen gizlilik bildiriminin kabul edilmesi için son tarihi 8 Şubat olarak açıklamıştı. Artan tepki sonrası şirket bu kararı 15 Mayıs 2021’e erteleme kararı aldı. WhatsApp uzun zamandır kullanıcıların özel mesajlarının üçüncü taraf kişilerle paylaşılmadığını belirtiyor. Ortada bilgi kirliliği olduğunu belirten WhatsApp, süreci daha anlaşılır kılmak için bu ertelemesi kararını aldı.

Açıklamada, “İnsanların şartları incelemeleri ve kabul etmelerinin için belirlediğimiz tarihi ileri alıyoruz. 8 Şubat’ta hiç kimsenin hesabı askıya alınmayacak veya silinmeyecek. Ayrıca WhatsApp’ta gizlilik ve güvenliğin nasıl çalıştığına dair yanlış bilgileri gidermek için daha çok şey yapacağız. Ardından iş odaklı yeni mesajlaşma seçeneklerinin sunulacağı 15 Mayıs’a dek, politikamızı insanlara aşama aşama aktaracağız ki onlar da uygun adımda inceleyebilsinler.” ifadelerine yer verildi.

Amaç Şeffaf Olmak

Amaç Şeffaf Olmak

Gönderilen bildirimin, kullanıcılardan toplanan verilerin nasıl kullanıldığına dair şeffaflık amaçlı olduğu ifade ediliyor. Ne WhatsApp’ın ne de Facebook’un özel mesajları görmesinin mümkün olmadığını belirten şirket, WhatsApp’taki işletmelerin daha iyi bir hizmet sunması için bazı verilerin paylaşılması hakkında bilgilendirme yapıldığı vurgulanıyor.

Bu konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Pek çok kişiden son güncellememiz hakkında ne kadar kafa karışıklığı yaşandığını duyduk. Endişe yaratan birçok yanlış bilgi var. Herkesin ilkelerimizi ve gerçekleri anlamasına yardımcı olmak istiyoruz.” ifadeleri yer alıyor.

Açıklamada uçtan uca şifreleme teknolojisi bir kez daha hatırlatıldı ve bu altyapının arkasında durmaya devam edileceği belirtildi. Şirketin açıklamasından anlaşılacağı üzere alınmış olan karardan bir geri adım atılmadığı görülüyor. Sürecin daha şeffaf yürütülmesi adına son tarihin Mayıs ayına ertelendiği ve bu tarih geldiğinde gelen bildirimleri onaylamayan kişilerin WhatsApp kullanmayacağı anlaşılıyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum