Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp Yalan Haberleri Engellemek için Özel Bir Simgeye Yer Verecek

Mesajlaşma devi sahte içeriklerin yayılmasını önlemek adına yeni bir özellik geliştirdi.
WhatsApp Yalan Haberleri Engellemek için Özel Bir Simgeye Yer Verecek

Facebook’un sahibi olduğu uygulama WhatsApp, dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma platformlarının başında geliyor. Uygulamanın geliştirici ekibi kullanıcı deneyimini artırmak adına sürekli yeni özellikler üzerinde çalışıyor. Geçmiş yıllardan bu yana WhatsApp’ın kazandığı özellikler ile büyük bir değişim geçirdiğini söyleyebiliriz. Son olarak geçtiğimiz günlerde bildirimlerin kalıcı olarak sessize alınmasına imkan sağlayan bit özelliğin geliştirildiği ortaya çıkmıştı.

WhatsApp’ın bu denli geniş bir kitle tarafından kullanılması çoğu zaman asılsız ve doğrulanmamış haberlerin yayılmasına neden oluyor. Mesajlaşma devi bu sorun ile uzun yıllardır mücadelesini sürdürüyor. Son olarak bu gibi içeriklerin yayılması için mesajların üzerinde özel bir sekmeye yer verileceği açıklandı. İlgili özellik bazı ülkelerde kullanıma sunuldu ve ilerleyen günlerde dünya genelinde dağıtılması planlanıyor.

Yalan Haberle Mücadelede Yeni Adım

Yalan Haberle Mücadelede Yeni Adım

Mesajlaşma devi daha önce yalan haberlerin yayılmasını önlemek adına iletilen mesajların yanında o mesajın iletildiğini gösteren bir ifade eklemişti. Bu çerçevede sahte haberle mücadeleye karşı yeni bir adım daha atılıyor. Bu haberlerin doğrulanması için gönderilen mesajların yanında büyüteç şeklinde bir simgeye yer verilecek. Bu simgeye tıklandığında haberin doğrulanması için ilgili web sitesine yönlendirileceksiniz.

Kullanıcılar bu sayede ilgili haberin doğruluğunu bizzat kendileri kontrol edebilecek. WhatsApp daha önce bir mesajın en fazla 5 kişiye iletilmesine imkan sağlayan bir kural getirmişti. Yapılan araştırmalar bu özellik sonrası mesaj iletiminde yüzde 25 oranında azalma olduğunu ortaya koymuştu. Dolayısıyla sahte haberle mücadelede önemli bir adım atılmıştı.

Son olarak geliştirilen özellik İtalya, Brezilya, ABD, İrlanda, İngiltere, İspanya ve Meksika’daki kullanıcılar için sunuldu. Viral olarak yayılan mesajlara karşı önemli bir adım olan bu özellik önümüzdeki günlerde tüm kullanıcıların hizmetine sunulmuş olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum