Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp Veri Toplama Oranı ile Mesajlaşma Uygulamalarını Geride Bıraktı

Apple’ın gizlilik politikasında yaptığı değişiklik WhatsApp’ın en çok veri toplayan mesajlaşma uygulaması olduğunu ortaya koydu.
WhatsApp Veri Toplama Oranı ile Mesajlaşma Uygulamalarını Geride Bıraktı

Facebook’un sahibi olduğu mesajlaşma uygulaması WhatsApp, uzun yıllardır kendi alanının en çok ilgi gören platformu konumunda. 2 milyarı aşkın aktif kullanıcısı bulunan mesajlaşma uygulaması sürekli güncelleniyor ve yeni özellikler kazanıyor. Uygulama üzerinden günde 100 milyarı aşkın mesaj gönderildiği biliniyor.

Mobil uygulamalar kullanıcılara daha iyi hizmet vermek adına kullanıcılardan aldıkları izinler doğrultusunda veri topluyorlar. Bu verilerin nasıl kullanıldığı ise bazı çevreler tarafından epeydir tartışılan bir konu olmakta. Apple son iOS 14 işletim sistemi ile bu endişeye sahip olan kişiler için yeni bir düzenleme getirdi. Gizlilik politikasında yapılan değişiklik ile kullanıcılar uygulamaların kendilerinden hangi verileri toplayabilecekleri hakkında daha fazla söz sahibi olacak.

Bu durum daha önce Facebook’un tepkisini çekmişti. Apple son olarak kendi mesajlaşma uygulaması olan iMessage için yeni bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme WhatsApp ile ilgili yeni bir sürprizi ortaya çıkardı. Uygulama veri toplama oranı ile muadili platformları geride bırakmış görünüyor.

WhatsApp Veri Toplama Oranı ile Zirvede

WhatsApp Veri Toplama Oranı ile Zirvede

Facebook geçtiğimiz yıllarda veri skandalları ile adından bahsettirmiş ve büyük cezalar ile karşı karşıya kalmıştı. Bu konuyla ilgili sabıkası olan şirketin mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın çok fazla metaveri topladığı ortaya çıktı. Apple’ın iOS 14 ile yaptığı yeni değişiklik toplanan veriler ile daha ayrıntılı bilgi sunuyor ve bu durum geliştiricilerin tepkisini çekmişti.

En çok tepki gösteren şirket Facebook olmuştu. WhatsApp mesajlaşma güvenliğini uçtan uca şifreleme sistemi ile koruduğunu ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için veri topladığını kendi sözleşmesinde belirtiyor. Apple kendi uygulaması iMessage’da toplanan verileri göstermemiş ve bu yönüyle de Facebook’tan tepki çekmişti.

Şirketin bu tepkisi sonrası Apple, iOS ekosisteminde, iMessage dahil olmak üzere tüm mesajlaşma uygulamalarının topladığı veri oranlarını açıkladı. Bu paylaşımda WhatsApp’ın diğer uygulamalardan açık ara daha fazla veri topladığı görülüyor. WhatsApp’ın tüm kullanıcılar için yeterli bir deneyim sunan uygulama olduğu belirtiliyor. Ancak gizlilik endişesi olan kişilerin toplanan verilerin nasıl kullanıldığını sorgulamasının normal olduğu ifade ediliyor.

Yılbaşında Görüntülü Görüşme Rekor Kırdı

Yılbaşında Görüntülü Görüşme Rekor Kırdı

Hemen herkes tarafından kullanılan mesajlaşma uygulaması, yılbaşı akşamında da yeni bir rekora imza attı. Bilindiği üzere tüm dünya COVID-19 pandemisinin etkisi altında 2020 yılını geride bıraktı. Bu süreçte insanlar evlerine kapanmak durumunda kaldı. Pek çok ülkede kutlamalar düzenlenmesi ve insanlar birbirleri ile iletişim için dijital uygulamalara sarıldı. Bu durum WhatsApp’ın yeni yıldaki kullanım oranlarına da yansıdı.

Yılbaşı akşamı uygulamada 1.4 milyar sesli ve görüntülü arama işlemi gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yılbaşına göre yüzde 50 artış sağlayan platform tüm zamanların rekorunu da kırmış oldu. Bu rakam günlük arama oranlarının da ikiye katlandığını ortaya koyuyor. Canlı yayın platformları olan Facebook ve Instagram Live, yine yılbaşı akşamı milyonlarca insan tarafından yoğun olarak kullanıldı.

Her iki uygulama üzerinden dünya çapında 55 milyon canlı yayın gerçekleştirildi. Uzmanlar bu rekorun kırılmasının zor olduğunu belirtiyor. İlerleyen dönemde aşının da etkisiyle pandemide normalleşme döneminin başlaması ve insanların yeniden sosyalleşmesi bekleniyor. Bu da dijital uygulamaların daha az kullanılmasına neden olacaktır.

Görüntülü Grup Sohbetlerine Yeni Özellik Geliyor

Görüntülü Grup Sohbetlerine Yeni Özellik Geliyor

Kullanım oranı ile rekor kıran mesajlaşma uygulaması sunduğu deneyimi iyileştirmek için yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Bilindiği üzere görüntülü görüşme özelliği ile grup sohbetleri de yapılabiliyor. Daha önce dört kişi olan katılımcı limitini, pandemi sonrası 8 kişiye çıkaran WhatsApp, bu alana yönelik güncellemelerini sürdürüyor.

Beta uygulaması için yayınlanan yeni bir güncelleme görüntülü ve sesli grup iyileştirmeleri, yeni çıkartmalar ve pek çok iyileştirmeyi beraberinde getiriyor. Yapılan değişiklik ile artık kullanıcılar görüntülü görüşmeleri kaçırmak durumunda kalmayacak.

Başlamış olan sohbete sonradan katılmak mümkün olacak. Görüntülü sohbet uygulamalarının büyük bölümünde bulunan bu özellik önümüzdeki günlerde WhatsApp’ta da kullanıcıların beğenisine sunulmuş olacak. Bu özellikten beta programına kayıtlı olan kullanıcılar şu an yararlanabiliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum