Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp ve Telegram’a Yönelik Araştırma Uygulamaların Yeterince Güvenli Olmadığını Ortaya Koydu

Mesajlaşma uygulamalarına yönelik bir araştırma güvenlik risklerinin olduğunu gösteriyor.
WhatsApp ve Telegram’a Yönelik Araştırma Uygulamaların Yeterince Güvenli Olmadığını Ortaya Koydu

Akıllı telefonların günümüzde hemen herkes tarafından kullanılması pek çok uygulamanın popüler olmasını sağlıyor. Bunların başında ise anlık mesajlaşma uygulamaları geliyor. Mesajlaşma uygulaması olarak dünya genelinde en çok kullanılan platform WhatsApp olmakta.

Son dönemde Rusya merkezli Telegram da kullanıcı sayısını hızla artırıyor vev WhatsApp’ın en güçlü rakibi haline geldi. Uygulamaların bu derece yaygınlaşması ne derece güvenli oldukları sorusunu akıllara getiriyor. Daha önce pek çok dijital uygulamada güvenlik ve gizlilik ihlallerinin yaşandığına tanık olmuştuk.

Son olarak WhatsApp ve Telegram’a yönelik bir araştırma yapıldı. Çalışmanın sonuçları iki mesajlaşma uygulamasının da tahmin edildiği kadar güvenli olmadığını gösteriyor. Mesajlaşma devleri iletişimin uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunduğunu belirtse de, uygulamalarda saldırganlara yönelik açıklar yok değil.

Mesajlaşma Uygulamaları Araştırıldı

Mesajlaşma Uygulamaları Araştırıldı

Darmstadt Teknik Üniversitesi ve Würzburg Üniversitesi tarafından yapılan ortak çalışmada mesajlaşma uygulamaları incelendi. Araştırmacılar WhatsApp ve Telegram kullanıcılarının büyük bölümünün kendisini güvende hissetmediğini gösteriyor. Uzmanlara göre her iki uygulama da siber korsanların verileri ele geçirmesine zemin hazırlıyor. Verilerin sızdırılması için kullanıcıların telefon numarası ve diğer bilgilere ihtiyaç duyuluyor.

ABD’de 33 milyon kişi üzerinde yapılan çalışmada kullanıcıların kişisel verileri ele geçirildi. Bu kişilerin yüzde 50’sinin profil gizlilik ayarları herkese açık konumdaydı. Bu kişilerin yüzde 90’ı ise ‘Hakkımda’ bölümünü herkese açık şekilde tutuyor. Saldırganların bu bilgilere erişerek çok daha kolay bir şekilde verilere ulaştığı belirtiliyor. Rapora göre ABD’deki kullanıcıların yüzde 40’ı mesajlaşma uygulamalarına güvenmiyor.

Saldırganların ele geçirdikleri verilerle başka kişileri dolandırdıkları ve onlar adına hesap açabildikleri söyleniyor. WhatsApp ve Telegram kullanıcı verilerini özel sunucularda tutuyor. Hackerların ise bu sunuculara sızma girişiminde bulunduğu belirtiliyor. Diğer yandan mesajlaşma platformları kullanıcı güvenliğini sağlamak adına yeni önlemler almaya devam ediyor.

Kullanıcıların bu gibi durumlara maruz kalmamak adına gizlilik ayarlarını gözden geçirmesinde yarar var. Uzmanlar uygulamalarda bulunan biyometrik doğrulama ve QR kod sistemlerinin kullanılmasının güvenlik seviyesini artırdığına dikkat çekiyor. WhatsApp ve Telegram’ın risk teşkil eden durumlarda saldırganların yakalanması için devletler ile veri paylaştığı biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum