Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp için Yapılan Güvenlik İncelemesi Telefon Numaralarının Sızdırıldığını Ortaya Koydu

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta kullanıcıların telefon numaraları Google aramalarında görünüyor.
WhatsApp için Yapılan Güvenlik İncelemesi Telefon Numaralarının Sızdırıldığını Ortaya Koydu

Bilindiği üzere dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarının başında WhatsApp geliyor. Facebook’un sahibi olduğu platformun 2 milyarı aşkın aktif kullanıcısı bulunuyor. Sürekli yeni özellikler kazanan uygulama çoğu zaman ise bazı güvenlik ihlalleri ile gündeme geliyor.

WhatsApp kişiler arası iletişimin uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunduğunun altını çiziyor. Buna göre mesajlar şifreleniyor ve WhatsApp dahil kimse tarafından görülemiyor. Yapılan bir araştırma ise sohbet aracılığı ile farklı bir güvenlik açığının olduğunu ortaya koydu.

Güvenlik uzmanı Athul Jayaram, WhatsApp’ta bulunan ‘Sohbet Etmek için Tıklayın’ özelliğinin telefon numaralarının sızdırılmasına neden olduğunu açıkladı. Olay nedeniyle binlerce kişinin telefon numarasının Google aramalarında görünür olduğu belirtiliyor. WhatsApp yetkilileri ise açıklamasında bu durumun ciddi bir güvenlik sorunu oluşturmadığını ifade etti.

Telefon Numaraları Google Aramalarında Çıkıyor

Telefon Numaraları Google Aramalarında Çıkıyor

Jayaram’ın açıklamasına göre WhatsApp’ın ‘Sohbet Etmek için Tıklayın’ özelliğinde bir güvenlik açığı bulunuyor. Burada yer alan hata kullanıcıların telefon numaralarının Google tarafından indexlenmesine neden oluyor. Bu da milyonlarca WhatsApp kullanıcısının gizliliği açısından büyük risk oluşturuyor. Jayaram kötü niyetli kişilerin bu yolla kullanıcıların özel bilgilerine ulaşabileceğinin altını çiziyor.

İlgili özellik kullanıcıların telefon numaralarını rehbere kaydetmeden başka bir kişiye mesaj atılmasına olanak sağlıyor. Pek çok web sitesi başka kişilerle iletişim kurmak adına bu seçeneği kullanıyor. Ancak ziyaretçilerin telefon numaraları Google dizinine ekleniyor ve düz metin olarak herkesin erişimine açık hale geliyor. Araştırmacı Jayaram bugüne kadar Google’da indexlenmiş 300 bini aşkın dizin olduğunu belirtiyor.

Arama dizinindeki telefon numaraları “https://wa.me/ ” şeklinde ulaşılabiliyor. Facebook’tan yapılan açıklamada ise bu durumun ciddi bir açık olmadığı belirtildi ve “Eğer bir kullanıcının numarası Google’da gözüküyorsa ilgili kullanıcı bütün bilgilerini herkes ile paylaşmış demektir. Kısacası bu durum o kişinin kendi seçimi ve burada herhangi bir sistem açığı yok.” ifadelerine yer verildi.

Araştırmacı Jayaram ise durumun risk oluşturduğunu belirterek, “Kötü niyetli kişiler, WhatApp profili aracılığı ile bir kişinin fotoğrafını görebilir ve o kişi ile alakalı fotoğraf taraması yaparak ilgili kişinin sosyal medya hesaplarını ve hatta daha fazlasını keşfedebilir.” açıklamasını yaptı. Facebook’un bu durumla ilgili yeni bir önlem alıp almayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum