Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp’ın Parmak İzi Koruması Ekran Görüntüsü Almayı Engelleyecek

WhatsApp’ın beta kodlarında parmak izi özelliğinin ekran görüntüsünü almayı engelleyeceği ortaya çıktı.
WhatsApp’ın Parmak İzi Koruması Ekran Görüntüsü Almayı Engelleyecek

Dünyanın en çok kullanıcıya sahip olan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kişisel veri güvenliğine büyük önem veriyor. Mesajların uçtan uca şifreleme yöntemi ile iletimini sağlayan uygulama, geçtiğimiz aylarda yeni bir güvenlik özelliğini kullanıma sunacağını duyurmuştu. Bilindiği üzere şirket yüz tanıma ve parmak izi özelliğini kullanıcılara sunacağını duyurmuştu. Ancak WhatsApp’ın bu özelliği daha da geliştirme niyetinde olduğu görülüyor.

Android beta kodlarında görülen özelliğe göre parmak izi uygulamasını kullanan kullanıcılara yeni bir kısıtlama yolda. WABetaInfo tarafından paylaşılan verilere göre uygulamaya parmak izi koruması tanımlayan kullanıcıların ekran görüntüsü alması engellenecek. Önemli bir kısıtlama olarak karşımıza çıkan bu özellik kullanıcıların tepkisini çekecektir.

Parmak İzine Korumasına İlginç Kısıtlama

Parmak İzine Korumasına İlginç Kısıtlama

WhatsApp’ın Android için test ettiği yeni özellikte kullanıcılar parmak izi korumasını aktif hale getirdiğinde ekran görüntüsü alamayacak. Bu durum sadece sadece parmak izi korumasını kullanan kişi için geçerli. Karşı taraf ise ekran görüntüsü almaya devam edecek. Şirketin almış olduğu bu ilginç kısıtlama kararına anlam vermek güç.

Ekran görüntüsü pek çok mesajlaşma uygulamasında olduğu gibi WhatsApp’ta da sıkça kullanılan işlevlerden birisi. Uygulama güvenliğini sağlamak adına parmak izi kullanan kullanıcıların böylesine bir kısıtlamaya maruz kalması oldukça tepki çekecektir. Bazı uzmanlar ise parmak izi koruması ile ekran kilidinin birbirinden bağımsız şekilde çalışabileceğini belirtiyor.

Bir diğer görüş ise ekran görüntüsü kilidinin karşı taraf için de geçerli olma ihtimali. Eğer böyle bir şey olursa kullanıcıların olumlu tepkisini alabilir. Ancak özelliğin test sürecinde olması önümüzdeki günlerde değişikliğe uğramasını mümkün kılıyor. Yeni kısıtlamanın tüm kullanıcılara resmi olarak ne zaman yayınlanacağı ise henüz netleşmiş değil.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum