Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp’ın Para Gönderme Özelliği Yaptırıma Uğrayabilir

WhatsApp’ın geçtiğimiz günlerde Brezilya’da kullanıma sunduğu para gönderme hizmeti resmi kurumların yaptırımına uğrayabilir.
WhatsApp’ın Para Gönderme Özelliği Yaptırıma Uğrayabilir

Facebook’un sahibi olduğu mesajlaşma uygulaması WhatsApp dünya genelinde 2 milyar aktif kullanıcıya sahip ve büyük bir kitleye ulaşıyor. İnsanların başlıca mesajlaşma uygulaması haline gelen WhatsApp, yeni özellikler kazanarak kullanıcı deneyimini sürekli iyileştiriyor.

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp’ın web sürümü için görüntülü arama ve karanlık mod özelliklerinin geleceği öğrenilmişti. Bilindiği üzere mesajlaşma devi uzun zamandır para gönderme özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özelliğin ilerleyen dönemde WhatsApp ile sınırlı kalmayıp, şirket bünyesinde bulunan Instagram ve Facebook tarafından da kullanılabilir hale gelmesi planlanıyor.

Özellik sayesinde kullanıcılar WhatsApp üzerinden Mastercard ve Visa işlemlerini gerçekleştirebiliyor. WhatsApp bu özelliği ilk etapta Brezilya’daki kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Ancak uygulama Brezilya Merkez Bankası tarafından uyarı aldı. Bu durum ilerleyen günlerde özelliğin başka ülkelerde de kullanılmasının önüne geçebilir.

Brezilya’dan WhatsApp’a Uyarı

Brezilya’dan WhatsApp’a Uyarı

Brezilya Merkez Bankası, mesajlaşma devinin ülkede kullanıma sunduğu para gönderme özelliğine dair uyarılarda bulundu. Kurum bu özelliğin kapatılması gerektiğini belirterek, Mastercard ve Visa’nın da bu duruma tepki göstermesi gerektiğini açıkladı. WhatsApp bu özelliği daha önce Hindistan’da kullanıma sunmuştu. Merkez bankası açıklamasında para gönderme özelliğini rekabet ortamına zarar verebileceğini belirtti.

WhatsApp’tan bu uyarı sonrası ilk açıklama şirket sözcüsünden geldi. Sözcü açıklamasında, “Hedefimiz, açık bir model kullanarak Brezilya’daki tüm WhatsApp kullanıcılarına dijital ödeme sağlamaktır ve bunu mümkün kılmak için yerel ortaklar ve Merkez Bankası ile çalışmaya devam edeceğiz.

Ayrıca, Merkez Bankası’nın dijital ödemeler hakkındaki PIX projesini destekliyoruz ve ortaklarımızla birlikte, PIX kullanılabilir olduğunda, sistemlerimizi entegre etmek için Merkez Bankası ile çalışmaya kararlıyız.” ifadelerine yer verdi.

WhatsApp Sistemi Yaygınlaştırmak İstiyor

WhatsApp Sistemi Yaygınlaştırmak İstiyor

Brezilya’da WhatsApp’ın sorun yaşadığı tek kurum merkez bankası olmadı. Ekonomik Savunma İdari Konseyi, WhatsApp ile ülkenin finans kuruluşu Cielo arasında kurulmuş olan ortaklığı engelleme kararı aldı. Kurum Brezilya’nın en büyük ödeme hizmeti şirketi olarak faaliyet gösteriyor.

Brezilya Merkez Bankası ise bir süredir Pix adlı yeni bir ödeme sistemi üzerinde çalışıyor. Kurumdan yapılan açıklamada 980’i aşkın katılımcı olduğu belirtildi ve “Düzenleyici aynı zamanda bir oyuncu haline geldiğinde ve kendi ödeme sistemi hakkında endişeli göründüğü zaman işler karmaşık hale geliyor” ifadelerine yer verildi.

Şirket daha önce Hindistan’da da benzer durumlar ile karşı karşıya kalmıştı. Mesajlaşma devi bu özelliği dünya genelinde yaygınlaştırmayı planlıyor. Tabi ülkelerin resmi kurumlarından bu duruma karşı nasıl tepkiler geleceği ise merak konusu.

Android Beta Uygulamasında İlginç Gelişme

Android Beta Uygulamasında İlginç Gelişme

Mesajlaşma platformu bir yandan da kullanıcılara yönelik farklı özellikler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Geliştirilen özellikler ilk olarak iOS ya da Android beta sürümlerinde görülüyor. Geçtiğimiz günlerde Android beta sürümünde yayınlanan bir özellik hareketli çıkartmalar özelliğinin yolda olduğunu gösterdi. 2.20.194.7 beta sürümünde görülen özellik hareketli çıkartmaların nasıl göründüğünü de ortaya koydu.

Ancak WhatsApp bu beta sürümüne bir yenisini daha ekledi ve hareketli çıkartmalar özelliği ortadan kayboldu. 2.20.194.9 beta sürümünde bu özellik görünmüyor. WhatsApp ekibinin bu değişikliği yapmasındaki sebep, özelliğin henüz test aşamasına hazır olmaması olabilir. İlerleyen günlerde bu özelliğe dair yeni gelişmelerin yaşanması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum