Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp Spam ve Yalan İçerikli Paylaşımları Engellemek Adına Mesaj İletimine Sınırlama Getirdi

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, spam paylaşımları engelleme amaçlı mesaj iletimini sınırladı.
WhatsApp Spam  ve Yalan İçerikli Paylaşımları Engellemek Adına Mesaj İletimine Sınırlama Getirdi

Dünyanın en yaygın kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, her geçen gün daha büyük bir platform haline geliyor. Milyonlarca kullanıcının olduğu anlık mesajlaşma uygulamasında, kötü amaçlı kullanım oranında da artış yaşandığı biliniyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook’u geride bırakarak dünyanın en popüler sosyal medya uygulaması haline gelen WhatsApp, bünyesinde yer alan kötü amaçlı kullanım ile daha etkin mücadele etmek için yeni kararlar aldı.

Platform üzerinden yalan haber yaymak isteyen kişiler bunu mesaj iletimi ile kolaylıkla gerçekleştiriyor. Uygulamada mesaj iletimi ile ilgili 20 kez paylaşma sınırı olması bunu daha kolay bir hale getiriyor. Bu durum haliyle WhatsApp üzerinden spam paylaşım ve yalan haberlerin yayılmasının önünü açıyor. Ancak WhatsApp söz konusu durumun önüne geçmek için sınırlama yapacağını duyurdu.

Mesaj İletimine Sınırlama Geldi

Mesaj İletimine Sınırlama Geldi

WhatsApp geçtiğimiz aylarda spam ile mücadele adına Hindistan’da mesaj iletimine sınırlama getirmişti. Bir süredir Hindistan’da test edilen özellik bundan böyle global olarak tüm kullanıcılara yönelik uygulanacak. Yeni yayınlanan özellik ile WhatsApp kullanıcıları bir mesajı en fazla 5 kişiye iletme hakkına sahip olacak.

Bu sayede platformda sayısında artış gözlenen yalan haber ve spam paylaşımların miktarının azalması amaçlanıyor. Tabi burada popüler mesajlaşma uygulaması için bir dezavantaj söz konusu. Gruplarda paylaşım yapan kullanıcılar bu haberleri çok daha fazla kişiye yayma imkanı buluyorlar. Bir grubun 256 kişiye kadar kullanıcı alması ve mesajın 5 gruba birden iletilmesi, toplamda 1280 kişiye ulaşmanın önünü açıyor. Daha önce bu sayı 5120 olarak sınırlanmıştı.

BBC’ye konuşan WhatsApp sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada Hindistan’da 6 aydır süren test sonucu bu kararın alındığını belirterek “Bu uygulama, WhatsApp’ın, kullanıcıların telefon rehberindeki kişilerle yapacakları özel mesajlaşmaya odaklanmasını sağlayacak. Kullanıcılarımızın yeni deneyimlerine ilişkin yorumlarına kulak vereceğiz ve zaman içinde viral içeriğin önlenmesi konusunda başka yollar da bulacağız” ifadelerinde bulundu.

Daha önce de halkı kışkırtmak adına yayınlanan yalan haberlerin önüne geçmek isteyen WhatsApp, tarihinde ilk kez bir TV reklamı yayınlamış ve sahte haberlere karşı kullanıcılarını uyarmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum