Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp’ın Mesaj İletim Sınırı Asılsız Haberle Mücadelede Olumlu Sonuç Verdi

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın geçtiğimiz aylarda uygulamaya koyduğu mesaj iletim sınırının sahte haberleri büyük oranda azalttığı belirtildi.
WhatsApp’ın Mesaj İletim Sınırı Asılsız Haberle Mücadelede Olumlu Sonuç Verdi

Akıllı telefonların hızla yaygınlaşması hayatımıza yeni mesajlaşma uygulamalarının girmesinin önünü açtı. Bu uygulamaların başında ise Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp’ın olduğunu söyleyebiliriz. Dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan başlıca mesajlaşma uygulaması WhatsApp bir yandan yeni özelliklere kavuşurken diğer yandan asılsız içeriklerin yayılmasını engellemek adına mücadele ediyor.

Geçtiğimiz aylarda özellikle Hindistan, Endonezya ve Brezilya gibi ülkelerde WhatsApp üzerinde çok sayıda sahte haberin yayıldığı gündeme gelmişti. Mesajlaşma platformu ortaya çıkan bu olumsuz durum sonrası önlem alma ihtiyacı hissetmişti. Şirket geçtiğimiz aylarda mesaj iletim sınırlamasını uygulamaya koymuştu. Yapılan son araştırma gösteriyor ki alınan kararın son derece olumlu etkileri oldu.

Mesaj İletim Sınırı İşe Yaradı

Mesaj İletim Sınırı İşe Yaradı

Geçtiğimiz dönemde sahte haberlerin yayılması ile gündemden düşmeyen WhatsApp’ta mesaj iletim sınırlaması uygulamaya konmuştu. Yeni karar alınmadan önce kullanıcılar tek seferde 256 gruba kadar mesaj iletimi yapabiliyordu. Ancak WhatsApp almış olduğu kısıtlama kararı ile bu sayıyı 5’e kadar düşürdü. Bu sayede sahte haberlerin yayılmasında büyük aşama kaydedilmiş oldu.

Araştırma Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından yapıldı. MIT’nin araştırmasında mesaj iletim sınırlamasının sahte haberlerin yayılmasını yüzde 80’e varan başarıyla azalttığı belirtildi. Buna rağmen yüzde 20 oranında ise sahte haberlerin bir şekilde yayılmaya devam ettiği vurgulandı.

Geçtiğimiz gün İstanbul’da yaşanan deprem nedeniyle mesajlaşma uygulaması üzerinden yakın zamanda deprem olacağına dair asılsız paylaşımlar yapıldığı ortaya çıkmıştı. WhatsApp’ın almış olduğu mesaj iletim sınırı şüphesiz burada sahte haberin daha fazla yayılmasını büyük ölçüde engelledi.

Araştırma Gruplar Üzerinden Yürütüldü

Araştırma Gruplar Üzerinden Yürütüldü

MIT’nin araştırması için kaynak alınan bölüm WhatsApp’ın grup içi konuşmaları oldu. Ekip bu verileri elde etmek için Endonezya, Hindistan gibi ülkelerde siyasi konuların konuşulduğu binden fazla gruba giriş yaptı. Bu gruplarda yapılan konuşmalarda 6 milyonu aşkın mesajın okunduğu belirtiliyor. MIT’nın verileri birebir gerçek kullanıcılar üzerinden elde edilmiş oldu.

Özel mesajlar ile ilgili böyle bir araştırmayı WhatsApp üzerinden yapmak ne yazık ki mümkün değil. Mesajlaşma uygulamasında bilindiği üzere uçtan uca şifreleme yöntemi kullanılıyor. Dolayısıyla MIT araştırmasında gruplar üzerinden böyle bir çalışma yürütmek durumunda kaldı.

Mesaj iletim sınırlamasının ayrıca WhatsApp’ta toplam iletilen mesaj oranında yüzde 25’e varan bir azalmaya neden olduğu belirtildi. İletilen mesajların karşı tarafa iletildiğini belirten etiketlerin de olumlu rol oynadığı ifade ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum