Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp’ta Bulunan Açık Sayesinde Korsanlar Mesajlara Müdahale Edebiliyor

Check Point Software bünyesinde bulunan güvenlik uzmanları, WhatsApp’ta önemli bir güvenlik açığına rastladıklarını belirttiler. İşte detaylar…
WhatsApp’ta Bulunan Açık Sayesinde Korsanlar Mesajlara Müdahale Edebiliyor

Dünyanın önde gelen anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, bünyesine her geçen gün yeni bir özellik eklerken, bir yandan da milyonlarca kullanıcısının güvenliğini sağlamak adına önlemler almaya devam ediyor. WhatsApp son olarak geçtiğimiz günlerde yeni bir güncelleme ile mesaj iletimine kota getirdiğini açıklamıştı.

WhatsApp daha önce güvenlik özellikleriyle ilgili yaptığı açıklamada iletilen mesajların uçtan uca şifreleme yolu ile iletildiğini belirtmişti. Yani platformda yer alan mesajların üçüncü kişiler tarafından okunması mümkün değildi. Ancak güvenlik uzmanlarına göre durumun böyle değil. WhatsApp’ta yeni bir güvenlik açığı tespit edildi.

Araştırmacılar WhatsApp’ta Güvenlik Açığı Buldu

Araştırmacılar WhatsApp’ta Güvenlik Açığı Buldu

Dünyanın önde gelen güvenlik şirketlerinden biri olan Check Point Software Technologies’te bulunan uzmanlar WhatsApp üzerinde yaptığı araştırmalar sonucunda önemli bir güvenlik açığı tespit ettiler. Yapılan araştırma sonrasında siber korsanların WhatsApp’ta yer alan mesajları değiştirebildiği belirtildi.

Uygulamada sıkça kullanılan ‘alıntı’ özelliğini kullanan korsanlar, grup sohbetlerinde yer alan cevapları değiştirebildiği görüldü. Hackerlar yaptıkları müdahale ile hem mesaj içeriğini hem de gönderen kişiye dair bilgileri değiştirebiliyorlar.

Yapılan İşlem Video ile Kaydedildi

Yapılan İşlem Video ile Kaydedildi

WhatsApp’ta korsanların yaptığı işlem, alıntılanan mesajın tamamen farklı bir şekilde iletilmesine olanak sağlıyor. WhatsApp ise güvenlik şirketinin saptadığı açığın bir sorun oluşturduğunu kabul etmiyor.

WhatsApp yetkilileri alıntısı yapılan mesajların doğrulanması işleminin bir gizlilik sorunu oluşturacağını ve uygulamanın yavaşlayabileceğini belirtiyor. Check Point güvenlik ekibi ise kaydettiği video ile WhatsApp’taki güvenlik açığının nasıl kullanıldığını gün yüzüne çıkarmış oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum