Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp Grupların Google Aramalarında Çıkmasına Neden Olan Güvenlik Açığını Kapattı

WhatsApp’ta geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan güvenlik açığının kapatıldığı belirtildi.
WhatsApp Grupların Google Aramalarında Çıkmasına Neden Olan Güvenlik Açığını Kapattı

WhatsApp’ta geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan güvenlik açığının kapatıldığı belirtildi. Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, her geçen gün daha da büyümeye devam ediyor. Facebook’un sahibi olduğu platform sürekli yeni özellikler ile güncelleniyor. Dev mesajlaşma platformu son araştırmalara göre 2 milyar kişi tarafından kullanılıyor. Günümüzde WhatsApp’ın başlıca mesajlaşma platformu olarak tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Bununla beraber veri güvenliğinin sağlanması adına önlemler alınıyor. Ancak belirli zaman aralıklarıyla WhatsApp çeşitli güvenlik açıklarıyla gündeme gelmeye devam ediyor. Son günlerde ise bu tarz haberlerde artış yaşandığına tanık oluyoruz. Bilindiği üzere bir süre önce Amazon’un patronu Jeff Bezos’un WhatsApp yazışmaları, Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman tarafından ele geçirilmişti.

Bu olay sonrası mesajlaşma uygulamasının güvenliği tartışma konusu haline geldi. Bu olay sıcaklığını korurken geçtiğimiz günlerde WhatsApp yeni bir gizlilik sorunu ile adından söz ettirdi. Grup sohbetlerine dair davet bağlantılarının Google tarafından indexlendiği ortaya çıktı. Bu durum sonrası WhatsApp söz konusu açığı kapattığını açıkladı.

Grup Gizliliğini İhlal Eden Açık Kapatıldı

Grup Gizliliğini İhlal Eden Açık Kapatıldı

WhatsApp’ta kullanıcıların en çok kullandığı bölümlerin başında grup sohbetleri geliyor. Yüzlerce kişinin bir arada toplandığı grup sohbetleri pek çok farklı amaç ile kullanılabiliyor. Bu gruplara kullanıcı davet etmek için belirli bağlantılar oluşturuluyor ve ilgili kişiye gönderiliyor. Ancak geçtiğimiz günlerde Google arama verilerinde bu bağlantılara dair bilgiler ortaya çıktı.

Bu bağlantılar aracılığı ile pek çok kişi gruplara erişim sağlayabiliyor ve buradaki kişilerin telefon numaralarını alabiliyordu. Yaşanan ihlal nedeniyle Birleşmiş Milletler tarafından kurulmuş Akredite grubuna erişim sağlandı. Grupta bulunan 48 kişinin telefon numaraları ele geçirildi. Araştırmalar 470 binden fazla WhatsApp grubunun bu güvenlik açığından etkilendiğini ortaya koydu.

Sosyal medya uygulamalarına yönelik araştırmaları ve sızıntıları ile tanınan Jane Manchun Wong, WhatsApp’ın söz konusu güvenlik açığını ortadan kaldırdığını açıkladı. Wong artık Google aramalarında herhangi bir grup bağlantı verisinin görülmediğini söyledi. Ancak açığın yaşandığı süre içerisinde pek çok grup bağlantı kodunun sosyal medya uygulamalarında paylaşıldığı belirtiliyor.

Grup yöneticileri bu bağlantıları devre dışı bırakabiliyor. Uzmanlar kullanıcıları herkese açık ortamlarda grup bağlantı linklerini paylaşmamaları konusunda uyarıyor. Bu arada mesajlaşma devi bir süredir üzerinde çalıştığı ve beta uygulamasına getirdiği karanlık mod özelliğini önümüzdeki günlerde tüm kullanıcılara dağıtmaya hazırlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum