Yatırım yapmaya başla!

Whatsapp’a Fransa’dan Uyarı: Facebook’la Veri Paylaşımını 1 Ay İçinde Durdur!

Fransa, Whatsapp’ın Facebook’la veri paylaşımını durdurması için 1 ay süre verdi. Peki, sosyal medya devi şimdi ne yapacak?
Whatsapp’a Fransa’dan Uyarı: Facebook’la Veri Paylaşımını 1 Ay İçinde Durdur!

Dünya çapında 2.2 milyar kullanıcısı olan Facebook, farklı haberlerle gündeme gelmeye devam ediyor. Bir yandan sosyal medyanın tehlikeleri karşısında hedef haline gelen dev şirket, diğer taraftan büyüme hızını gözler önüne seren rekor kar artışı gibi başlıklarla manşetlere yerleşiyor.

Peki, Facebook hakkındaki yeni gelişme nedir? Aslına bakarsanız, sosyal medya devi bu kez büyük bir sorunla karşı karşıya! Zira Whatsapp Facebook’la yaptığı veri paylaşımını 1 ay içinde durdurmazsa, ciddi yaptırımlarla cezalandırılabilir.

Günlük 1 milyar aktif kullanıcısı olan Whatsapp ile Facebook’un başı, veri paylaşımı yüzünden yine dertte!

Facebook ile Whatsapp'ın Başı BeladaZira Fransa’nın Veri Koruma Otoritesi, Facebook ile Whatsapp’a sert bir uyarıda bulundu. Çünkü komite, Whatsapp’ın elindeki bilgileri Facebook’la paylaşmasının gizliliği ihlal ettiğini ve bu durumun acilen düzeltilmesi gerektiğini savunuyor.

CNIL’ın sosyal medya devine bildirdiği uyarıya göre Whatsapp’ın Facebook’la yaptığı bilgi paylaşımına 1 ay içinde son vermesi gerekiyor.

CNIL, Whatsapp'a Facebook'la Bilgi Paylaşımını Durdurmasını EmrettiAksi takdirde şirkete ciddi yaptırımlar uygulanabilir. Daha açık söylemek gerekirse, Facebook yeniden milyon dolarlarca ceza ödemek durumunda kalabilir. Yeri gelmişken bilmeyenler için Facebook’a kesilen cezadan ve diğer uyarılardan kısaca bahsedelim.

Evet, geçtiğimiz Mayıs ayında Avrupa Birliği Facebook’a 122 milyon dolarlık ceza kesmişti.

Benzer Nedenlerle AB Facebook'a 122 Milyon Dolarlık Ceza KesmiştiÇünkü Avrupa Birliği’ne göre Facebook Whatsapp’ı satın alırken “Whatsapp numaralarının Facebook hesaplarıyla eşleştirilmeyeceğini” söylemiş ancak daha sonra bu kuralı çiğnemişti.

Ayrıca Almanya ile İngiltere de Facebook’a Whatsapp kullanıcılarından veri toplamayı bırakması yönünde uyarılar yapmıştı. Neticede; CNIL Whatsapp’ın Facebook’la bilgi paylaşımı yapmasının kullanıcıların temel özgürlüklerini ihlal ettiği görüşünü savunuyor ve bunun sona ermesi için bir ay süre tanıyor. Fakat Facebook’un bu emre uyup uymayacağı henüz bilinmiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum