Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

WhatsApp Çöktü: Meta ve Bakanlıktan Açıklama Geldi

Mesajlaşma uygulaması WhatsaApp’a sabah saatlerinden bu yana erişim sorunu yaşanıyor. Detaylar geliyor…
WhatsApp Çöktü: Meta ve Bakanlıktan Açıklama Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşima uygulaması WhatsApp’a bugün sabah saatlerinden itibaren erişim sağlanamıyor. İnternet analiz platformu DownDetector tarafından aktarılan veriler, son 24 saat içerisinde, mesajlaşma uygulamasına dair şikayetlerde büyük artış olduğunu gösteriyor.

Platformun neden çöktüğü bilinmezken, konuyla ilgili resmi makamlardan açıklamalar geldi. Uygulamanın geliştiricisi olan Meta, sorunu çözmek için çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi.

Meta’dan sözcü Joshua Breckman, “Kullanıcıların mesaj göndermekte sorun yaşadığının farkındayız ve WhatsApp’ı mümkün olduğunca kısa sürede herkes için geri yüklemek için çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

WhatsApp son 24 saat şikayet raporları
Kaynak: DownDetector

Yaşanan duruma dair bir diğer açıklama da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan’dan geldi. Sayan, Whatsapp servislerinde global kaynaklı kesinti yaşanmakta olduğunu ve ülkemizdeki kullanıcıların da kısmen etkilendiğini söyledi.

Bu uygulamaların küresel ölçekte kendi alanlarında fiili tekel oluşturmasının hizmet sürekliliği açısından hesap sorulmasına engel teşkil etmediğini belirten Sayan, “Fiilen gündelik hayatın bir parçası haline gelen dijital hizmet sağlayıcıların topluma ve egemen devletlere karşı sorumlulukları olduğu yadsınamaz.” ifadelerini kullandı.

WhatsApp’ta yaşanan bu çökme ilk değil. Geçen yıl Facebook, Messenger, Instagram ve Oculus üzerinde daha büyük bir kesinti yaşanmış ve mesajlaşma uygulaması da nasibini almıştı. Erişim sorunu sosyal medyada da en çok konuşulan konu halini aldı. Twitter’da bir numaralı gündem maddesi WhatsApp oldu.

Bazı kullanıcılar ise WhatsApp’taki kesinti nedeniyle alternatif mesajlaşma uygulamalarına yöneldi. Bu uygulamaların başında ise Telegram ve Signal geliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu