Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp Almanya’da Güvenlik Güçlerinin Yazışmaları Okuması İddiası ile Gündemde

Alman basınında yer alan iddialara göre güvenlik güçlerinin WhatsApp mesajlarına erişim sağlayabildiği belirtiliyor.
WhatsApp Almanya’da Güvenlik Güçlerinin Yazışmaları Okuması İddiası ile Gündemde

Mesajlaşma devi WhatsApp dünya genelinde en çok kullanılan iletişim uygulamalarının başında geliyor. Facebook’un sahibi olduğu platform son rakamlara göre 2 milyar aktif kullanıcıya sahip olmakta. Şirket sunulan deneyimi artırmak adına uygulamaya yeni özellikler eklemeyi sürdürüyor.

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp’ın masaüstü platformları için beklenen karanlık mod desteği kullanıma sunulmuştu. Mesajlaşma platformu için kullanıcı ve iletişim güvenliği de en önemli konuların başında geliyor.

Bilindiği üzere WhatsApp’ta veriler uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunuyor. Yani bu mesajlara WhatsApp dahil üçüncü bir kişinin erişmesi mümkün değil. Ancak Alman basınında ortaya atılan iddialar durumun bilinenden farklı olduğunu gösteriyor. İddialara göre Almanya’da polis WhatsApp mesajlarını okuyabiliyor ve bunun için herhangi bir ek yazılım kullanmıyor.

Alman Polisi Yazışmaları Okuyabiliyor

Alman Polisi Yazışmaları Okuyabiliyor

Anlık mesajlaşma uygulamasının gizlilik politikasında “WhatsApp uçtan uca şifreleme özelliği sayesinde, gönderilen mesajları sadece siz ve iletişim kurduğunuz kişi okuyabilir. WhatsApp da dahil olmak üzere aradaki hiçbir taraf mesajlarınızı okuyamaz.” ifadeleri yer alıyor. Almanya’nın önemli basın kaynaklarında polisin bu mesajları okuyabildiği belirtiliyor. Üstelik polis bunun için herhangi bir casus yazılım kullanma ihtiyacı duymuyor.

İddialar doğru ise WhatsApp’ın sağladığı uçtan uca şifreleme sisteminin tahmin edildiği kadar güvenli olmadığı anlaşılıyor. Almanya’da güvenlik güçlerinin mesajlara WhatsApp Web üzerinden erişim sağladığı belirtiliyor. Emniyetin bu işlemi nasıl yaptığına dair detaylar bilinmemekte. Almanya Federal Kriminal Dairesi konuyla ilgili sorular karşısında, “Kovuşturma yöntemlerine dair hassas bilgilerin kamuoyu ile paylaşılamaz.” açıklamasını yaptı.

Üstelik erişim WhatsApp mesajları ile sınırlı değil. Hedef alınan kişilerin tüm mesajlaşmaları, sohbet geçmişleri de web platformu üzerinden indirilebiliyor. Ayrıca sesli mesajlar ve kişi listesi de bu veriler arasında yer alıyor. Almanya’da güvenlik kurumlarının bu işlemi 2016 yılından beri yapabildiği belirtiliyor. İlgili takiplerin asayiş ve terör olaylarında ağırlıklı olarak kullanıldığı gelen bilgiler arasında.

Üstelik bu durum Almanya’daki yasal düzenlemelere de uygun. Yasaya göre ağır suç teşkil eden durumlarda iletişim platformları üzerinden kullanıcı takibi yapılabiliyor. WhatsApp Web uygulamasına girmek için çıkan kare kodu telefona okutmak yeterli oluyor. Mesajlaşma devinden henüz bu konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. İddiaların doğru olması halinde Facebook’un güvenlik konusunda başının epey ağrıyacağını söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum