Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp, Almanya’da Gizlilik İhlali İddiaları ile Gündeme Geldi

Yapılan bir çalışmaya göre Facebook’un mesajlaşma uygulaması WhatsApp’taki verileri okuduğu iddia edildi.
WhatsApp, Almanya’da Gizlilik İhlali İddiaları ile Gündeme Geldi

Mobil cihazların yaygınlaşması ile beraber mesajlaşma uygulamaları hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Bu uygulamalar arasında en çok kullanılan ise WhatsApp olmakta. Facebook’un sahibi olduğu platform dünya genelinde 2 milyarı aşkın aktif kullanıcı sayısına sahip. Sosyal medya devi son dönemde gizlilik ihlalleri ile sıkça gündeme gelmişti. Facebook’un ABD’deki seçimlerde kullanıcı verilerin sızdırıldığı tespit edilmişti.

Cambridge Analytica skandalı olarak bilinen bu olay nedeniyle şirket yüklü tazminata ödemek durumunda kalmıştı. Olay sonrası pek çok kişi Facebook hesabını kapatmaya başladı. Sosyal medya devi ise uygulamalarının güvenliği olduğunu iddia etmeye devam ediyor.

Ancak yapılan son bir çalışma mesajlaşma devi WhatsApp için gizlilik ihlali iddiaları içeriyor. Almanya Federal Veri Koruma Komiseri Ulrich Kelber, uygulanan devlet kurumları tarafından kullanılmaması gerektiğini söyledi. Handelsblatt gazetesine konuşan Kelber’e göre Facebook mesajlaşma uygulamasındaki verilere erişim sağlayabiliyor.

WhatsApp için Yeni İddia

WhatsApp için Yeni İddia

Bilindiği üzere mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta veriler uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunuyor. Şirketin bu konuyla ilgili açıklamasında “WhatsApp uçtan uca şifreleme özelliği sayesinde, gönderilen mesajları sadece siz ve iletişim kurduğunuz kişi okuyabilir. WhatsApp da dahil olmak üzere aradaki hiç kimse mesajlarınızı okuyamaz. Uçtan uca şifreleme her zaman etkindir. Uçtan uca şifrelemeyi kapatmak mümkün değildir.” ifadeleri yer alıyor.

Ulrich Kelber’e göre bu durum böyle değil. Yetkili Facebook’un WhatsApp’taki mesajları meta olarak kendisine ilettiğini iddia etti. Bu veriler arasında kullanıcıların IP adresleri, konum verileri ve kullandıkları mobil cihaza dair bilgiler yer alıyor. Ulrich bu nedenle Almanya’daki devlet kurumlarına bir mektup gönderdi ve WhatsApp’ın kullanılmaması gerektiğini kaydetti.

Facebook’a Göre Bu İddia Doğru Değil

Facebook'a Göre Bu İddia Doğru Değil

Facebook ise bu iddiaları kabul etmiyor. Kelber’in açıklamaları sonrası sosyal medya devinden bir sözcü, “WhatsApp, mesajlar varsayılan olarak şifrelenmiş oldukları için onları okuyamaz” diyerek verilerin uçtan uca şifrelendiğinin bir kez daha altını çizdi.

Facebook, Cambridge Analytica olayından bu yana güvenlik önlemlerini artırmaya devam ettiğini belirtiyor. Ancak buna rağmen pek çok kişinin Facebook’tan uzaklaştığı biliniyor. Bu iddialar sonrası Almanya hükümetinin konuyla ilgili bir karar alıp almayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum