Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp 2020’de Destek Vermeyi Keseceği Sürümleri Duyurdu

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yeni yılda desteğini keseceği iOS ve Android sürümlerini duyurdu.
WhatsApp 2020’de Destek Vermeyi Keseceği Sürümleri Duyurdu

Akıllı telefonların hızla yaygınlaşması hayatımıza yeni uygulamaların girmesine neden oldu. Mesajlaşma uygulaması olarak Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp ise bu alanda büyük bir kitleyi kendisine çekiyor. Mobil mesajlaşma uygulamaları arasında WhatsApp’ın en çok kullanılan platform olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki son rakamlar mesajlaşma uygulamasını aylık 1.5 milyar kullanıcı tarafından kullanıldığını gösteriyor.

Android ve iOS kullanıcıların başlıca mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp belirli zaman aralıkları ile yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Şirket geçtiğimiz günlerde işletme hesaplarını kullanıcıları rahatsız etmemeleri konusunda uyarması ile gündeme gelmişti.

Uygulamanın yeni özellikler ile donatılması eski cihazlarda kullanılmasını da zorlaştırıyor. Bu nedenle WhatsApp ekibi belirli zaman aralıkları ile çok eski sürümlere verdiği desteği kesme kararı alıyor. Şirket son olarak 2020 yılının ilk günü itibaren milyonlarca telefonu etkileyecek benzer bir karar almaya hazırlanıyor. Listede iOS ve Android sürümleri yer almakla beraber Windows Mobile işletim sistemi de dikkat çekiyor.

WhatsApp’tan Sürüm Açıklaması

WhatsApp’tan Sürüm Açıklaması

Mesajlaşma uygulamasının ‘Destek’ sayfasından 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle desteğin kesileceği sürümlere dair bilgilendirme yapıldı. Desteğin kesileceği telefonlar için tek mesajlaşma yöntemi SMS kalıyor. Ya da Telegram, WeChat gibi alternatifler kullanılabilir. WhatsApp tarafından yapılan açıklamada iOS 7, Android 2.3.7’nin daha alt sürümleri ve Windows Mobile işletim sistemine verilecek olan desteğin kesileceği duyuruldu.

Microsoft’un geliştirdiği ve daha sonrasında hayal kırıklığı ile sonlanan Windows Mobile halihazırda çok az sayıda uygulama tarafından destekleniyor. Yazılım devinin mobil işletim sistemine verdiği desteği kestiği ve kullanıcılara Android cihaz almalarını önerdiği biliniyor. 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle Windows Mobile için WhatsApp defteri tamamen kapanmış olacak.

iOS 7 ve Android 2.3.7 altındaki sürümler için desteğin kesileceği tarih ise 1 Şubat 2020 olarak açıklandı. Burada dikakt çekilmesi gereken nokta ise WhatsApp’ın bu sürümlere desteğini kesecek olması tamamen kullanılmayacağı anlamına gelmiyor. Kullanıcılar o güne kadar aldıkları güncelleme dahilinde uygulamayı kullanabilecek. Ancak oturumun kapatılması durumunda yeniden uygulamaya giriş yapmak mümkün olmayacak.

İşletim Sistemleri Yetersiz Kalıyor

İşletim Sistemleri Yetersiz Kalıyor

WhatsApp ekibinden gelen açıklamalarda eski sürümlerle alınan kararın sebeplerine de yer veriliyor. Şirket amaçlarının popüler işletim sistemlerini kullanan kişilere ulaşmak olduğunu ve eski sürümlerin bu anlamda yetersiz kaldığını belirtiyor. Yani WhatsApp’a gelecek yeni özelliklerin eski sürümleri karşılayamadığı ifade ediliyor. Eğer belirtilen işletim sistemlerinin altındaki bir sürümü kullanıyorsanız WhatsApp kullanmak artık bir sorun haline gelecektir.

Geriye ise daha yeni bir akıllı telefon ya da farklı bir mesajlaşma uygulamasını kullanmak gibi seçenekler kalıyor. Günümüzde Android 10 ve iOS 13 gibi işletim sistemlerinin yeni sunulduğunu düşünecek olursak, söz konusu sürümlerin kullanıcı sayısının da epey az olduğunu söyleyebiliriz. Sürüm yükseltmesi yapan mesajlaşma uygulaması bir yandan platforma yönelik güvenlik önlemleri alırken bir yandan da yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum