Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

WFP/Cahill: Türkiye Açlıkla Mücadelede Jeopolitik Öneme Sahip

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından hazırlanan Dünyada Gıda Güvenliği ve Beslenmenin Durumu Raporu'nun Türkiye tanıtım toplantısı Ankara'da yapıldı.
WFP/Cahill: Türkiye Açlıkla Mücadelede Jeopolitik Öneme Sahip
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, Ankara Üniversitesi 100. Yıl Konferans Salonu’ndaki Dünyada Gıda Güvenliği ve Beslenmenin Durumu Raporu’nun (SOFI) Türkiye tanıtım toplantısında açıklamalarda bulundu.

Rapordan dersler çıkarılması gerektiğini söyleyen Gutu; açlık, gıda güvensizliği ve kötü beslenmenin tüm biçimlerine 2030’a kadar son verme hedefi doğrultusunda çalışmaların ikiye katlanması gerektiğini belirtti.

Son iki senede gözlemlenen küresel açlıktaki artışın durmasının kendisini mutlu ettiğini dile getirerek, rapora göre geçen sene 2021’e kıyasla 3,8 milyon daha az insanın açlık sorunu yaşadığını bildirdi.

Türkiye Geleceğe Dair Önemli Adımlar Atan Bir Ülke

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Türkiye Temsilcisi Stephen Cahill de toplantıda açıklamalarda bulundu. Cahill, Türkiye’nin açlıkla mücadelede jeopolitik öneme sahip olduğuna dikkat çekti.

Cahill açıklamasında, Türkiye’yi küresel anlamda geleceğe dair son derece önemli rol oynayabilen ve adımlar atabilen bir ülke olarak nitelendirdi.

GCM Yatırım Banner

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar da raporun tanıtımında rol almaktan mutlu olduklarını paylaştı.

Rapordaki beklentilerin hayata geçirilmesi için umutlu olmak istediklerini ifade eden Ünüvar, “Çünkü insanlığın hakikaten buna çok ciddi ihtiyacı var. Bir tarafta obezite ve buna bağlı hastalıklarla dünya boğuşurken bir tarafında da ciddi bir açlık sorunuyla karşı karşıyayız.” dedi.

Açlık sorununu dengeleme noktasında özellikle BM’nin farklı organizasyonlarının mutlaka rol alması gerektiğini öne sürerek, raporların sadece rafta kalmaması ve hayata geçirilmesini istediklerini söyledi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.