Yatırım yapmaya başla!

Veri Paylaşım Platformu WeTransfer’de Dosyalar Yanlış Kişilere Gönderildi

İnternet üzerinden veri paylaşım platformu olarak bilinen WeTransfer’de, çok sayıda kişiye yanlış dosyalar gönderildiği açıklandı.
Veri Paylaşım Platformu WeTransfer’de Dosyalar Yanlış Kişilere Gönderildi

Bilindiği üzere internet ağında kullanıcıların birbirleri ile dosya paylaşımı yaptığı çeşitli bulut platformlar mevcut. Kullanıcı bu platforma dosyayı yüklüyor ve kendisine bir URL adresi veriliyor.  Paylaşılan URL adresi ile üçüncü kişiler aktarılan dosyaları indirebiliyor.

Bu platformlardan en popülerleri arasında WeTransfer yer alıyor. Ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılan WeTransfer, bu sefer olumsuz bir haber ile gündeme geldi. WeTransfer’de dosya yükleyen kişiler, göndermek istedikleri kişinin mail adreslerini giriyor.

WeTransfer bu kişilere söz konusu dosyanın indirme linkini mail ile atıyor. Ancak bu sefer WeTransfer’de yanlış kişilere yanlış dosyaların gönderildiği ortaya çıktı. Şirket yaptığı açıklama ile geçtiğimiz günlerde bazı dosyaların yanlış kişilere gönderildiğini duyurdu.

WeTransfer’de Dosya Paylaşım Skandalı

WeTransfer’de Dosya Paylaşım Skandalı

WeTransfer kullanıcılar arasında 2 GB’a kadar verinin ücretsiz olarak paylaşılmasına imkan sağlıyor. Ancak geçtiğimiz 16-17 Haziran tarihlerinde WeTransfer, bazı kişilerin dosyalarını yanlış kişilere gönderdiğini itiraf etti. Paylaşılan verilerin kişiye özel olduğunu düşünecek olursak, WeTransfer’in büyük bir hataya imza attığını söyleyebiliriz.

Şirket açıklamasında “17 Haziran Pazartesi günü, hizmetlerimizi destekleyen e-postaların istenmeyen e-posta adreslerine gönderildiği keşfettik. Şu anda potansiyel olarak etkilenen kullanıcıları bilgilendiriyoruz ve ilgili makamlara bilgi verdik. Bu olay 16 ve 17 Haziran’da gerçekleşti ve keşfedildikten sonra derhal kullanıcılarımızı korumak için güvenlik önlemleri aldık” ifadelerine yer verdi.

WeTransfer 2 gün boyunca çok sayıda dosyayı gitmemesi gereken adreslere gönderdiğini belirtti ve bu durumun tekrarlanmaması için gerekli önlemleri aldığını açıkladı. Yaşanan bu olay sonrası bazı kullanıcılar WeTransfer harici başka paylaşım platformlarına dair arayışa girdiğini ifade ediyor.

Şirket ayrıca “Kullanıcılarımızın transferlerinin güvenliğini sağlamak için transfer bağlantılarını engelledik. Hala olayın kapsamını ve nedenini araştırıyoruz ve en kısa sürede daha kapsamlı bir açıklama yapacağız” ifadelerinde bulundu.

Aylık 50 Milyon Kişi Kullanıyor

Aylık 50 Milyon Kişi Kullanıyor

WeTransfer’in ülkemizde dahil olmak üzere dünya geneline son derece popüler bir servis olduğu biliniyor. Paylaşılan verilere göre dosya paylaşım platformu ayda 50 milyon kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor. Bununla beraber aylık 1 Petabyte büyüklüğünde WeTransfer aracılığı ile paylaşılmış oluyor. Bu da 1 milyara yakın dosya demek.

Platform için Chrome ve Firefox tarayıcıları için eklenti mevcut ve iOS ve Android üzerinden de aktarım yapılabiliyor. 2 GB’a kadar ücretsiz veri paylaşımı yapılabilen platformda, Plus paketi ile tek seferde dosya gönderimi 20 GB’a kadar çıkıyor. WeTransfer Plus ücreti için kullanıcıların aylık 2.99 dolar ücret ödemesi gerekiyor. Bununla beraber 100 GB’a kadar veri saklamak mümkün oluyor.

Uzmanlar kullanıcıların benzer durumlar ile yeniden karşılaşmaması için bazı önerilerde bulunuyor. Dosya gönderecek kişiler, söz konusu veriyi WinRAR yardımıyla şifreleyerek karşı tarafa gönderebilir. Böylelikle yanlış adrese dosya gönderilse bile veri gizliliği korunmuş olacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum