Yatırım yapmaya başla!

Western Digital’den 14 TB’lık Devasa Boyuta Sahip Sabit Disk!

Dünyanın önde gelen sabit disk üreticilerinden Western Digital, kullanıcıların sabit disk ile ilgili sıkıntılarını kökten çözecek bir işe imza attı. 14 TB boyuta sahip sabit disk ile yetersiz alan sıkıntısı sona eriyor.
Western Digital’den 14 TB’lık Devasa Boyuta Sahip Sabit Disk!

Kullandığımız bilgisayarlarda zaman içerisindeki değişim sebebiyle bir dizi yetersizlikler meydana gelebilir. Bunlardan başlıcalarından birisi ise disklerdeki alan yetersizliği olmaktadır. Her geçen gün kullanılan dosya boyutlarının artmasıyla beraber kullandığımız diskler zaman içerisinde ihtiyaçlarımızı karşılamakta yetersiz kalmaktadır.

WD’ye bağlı olan HGST isimli şirket ürettiği sabit disk ile bilgisayarlardaki yer sorununu ortadan kaldırıyor. Günümüzde kullanılan sabit disklerin boyutunu düşündüğümüzde 14 TB’lık alana sahip HDD’nin ihtiyacı fazlasıyla karşılayacağını söyleyebiliriz. Özellikle arşiv yapma meraklısı olanlar için çok cazip olduğunu söyleyebiliriz. Ancak üretilen bu disk normal kullanıcıdan ziyade, sadece kurumsal zeminde satışa sunulacak.

Ürünün Okuma Yazma Hızı Sata Disklere Göre Oldukça Hızlı

Hard Disk’in yüksek boyutuyla beraber okuma yazma hızının da son derece tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar bir SSD’nin okuma yazma hızına yetişemese de saniyede 223 MB’lık işlem hızı ile sata diske göre üstün bir performans ortaya koyuyor.

Diskin sahip olduğu işlem hızını 7200 rpm dönüş hızı sayesinde gerçekleştiriyor. 512 MB arabelleği ile dikkat çeken diskin üretiminde ise bilindik sabit disklerden farklı olarak hava yerine helyum kullanılmış.

14 TB Boyuta Sahip Kapasitesi ile Sabit Disk Seegate’e Rakip Oluyor

Her ne kadar daha yüksek kapasiteye sahip diskler raflardaki yerini alsa da WD’nin ürettiği bu sabit disk, dünyanın en büyüğü olmuş değil. Bir diğer disk üreticisi olan Seegate, daha önce 16 TB boyuta sahip sabit diskinin tanıtımını yapmıştı.

Özellikle 4K çözünürlükte olan çok büyük boyutlu filmler bu diskte rahatlıkla tutulabilir. Diskin satış fiyatıyla ilgili henüz net bir açıklama yok. Her ne kadar WD’nin ürettiği 14 TB’lık disk sadece kurumsal müşteriler için üretilmiş olsa da, önümüzdeki dönem için arşiv tutmak isteyen bilgisayar kullanıcılarına daha büyük boyutlarda sabit disklerin çok uzak olmadığı görünüyor. Ancak ortalamanın çok üzerinde boyutlara sahip sabit disklerin günümüz itibari ile son derece pahalı olacağını söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum