Yatırım yapmaya başla!

Wells Fargo CEO’su Tim Sloan İstifa Etti! İstifa Çağrıları ve Washington Etkili Oldu!

ABD'nin en büyük bankalarından Wells Fargo'nun CEO'su Tim Sloan istifa etti. Sorunların artması Washington ve istifa çağrıları atılan adımda etkili olmuş olabilir.
Wells Fargo CEO’su Tim Sloan İstifa Etti! İstifa Çağrıları ve Washington Etkili Oldu!

Wells Fargo Co. (28 Mart WFC +%0.66% 49,9 $/p) İcra Kurulu Başkanı Tim Sloan Perşembe günü istifa ederek bankanın 31 yıllık kariyerine ve sahte hesap skandalının ardından sağlam temellere geri dönmek adına yıllık bir sloganı sona erdirdi. Wells Fargo’nun Genel Danışmanı C. Allen Parker, geçici CEO olarak seçildi. Bay Parker, 2016 satış skandalı sonrasında temizlik işlemine yardımcı olmak için 2017 yılında Cravath, Swaine & Moore LLP’den bankaya katılmıştı.

Ülkenin dördüncü en büyük bankası, şirketin dışından yeni bir daimi baş yönetici arayacağını açıkladı. Wells Fargo’nun üstündeki değişim, bankanın sorunlarını ardına koyma planlarının sıfırlandığını işaret ettiği şeklinde okundu. Wells Fargo’nun Bay Sloan da dahil olmak üzere üst düzey yöneticilerinin çoğu bankada on yıllarını harcadılar ve eleştirmenler, uzun süre dayanan liderlerin şirketin köklü sorunları yeterince düzeltmesini engellediğini söylemekteydi.

Daha önce takip ettiğimiz gelişmelerde gözlendiği gibi, bankanın ana düzenleyicilerinden biri olan Para Birimi Denetleme Bürosundaki yetkililer, son zamanlarda Wells Fargo’nun üst yönetimine veya kuruluna değişiklik yapmak için nadiren yapılan bir zorlamayı tartışmaktaydı.

Washington’un Hayal Kırıklığı Alınan Kararı Tetiklemiş Olabilir

58 yaşındaki Bay Sloan, düzenleyici bir dosyalamaya göre emekli olma kararını Salı günü kurula verdi. Dosyalama, kendisine söz verilmiş olan maaşı alacağını, ancak herhangi bir ek emeklilik ödemesi almayacağını içermekteydi.

Geçtiğimiz haftalarda Bay Sloan, bankanın sorunlarını kontrol altına almak için düzenleyicilerden ve milletvekillerinden gelen baskıyla karşı karşıya kalmıştı. Washington’un Bay Sloan’a duyduğu hayal kırıklığının, emekli olma kararında önemli bir rol oynadığı düşünülüyor.

Öğlen Yemeği ve Duke Açıklaması

Sloan, Perşembe günü yatırımcılarla yaptığı konuşmada, “Kendimi dikkat dağıtıcı hale geldiğim bir konumda tutamam.” demişti. Hareket, Wells Fargo için büyük ve hızlı bir geri dönüş olduğunu gösteriyor. Son aylarda Bay Sloan, en az birkaç yıl daha kalmak istediğini söylemişti ve bankanın yönetim kurulu, güçlenen şefine destek vermeye devam ettiğini açıklamıştı.

Perşembe gününün erken saatlerinde düzenlenen bir öğle yemeğinde Berkshire Hathaway Inc.’in bankanın en büyük hissedarı olan Warren Buffett, desteğini ifade etmişti. Yönetim kurulu başkanı Elizabeth Duke, bankanın potansiyel adaylara ulaşamadığını söyledi. Bankanın genel olarak kendisini geliştirdiği ilerlemesinden “Yapacak daha çok işimiz var.” dedi.

Yeni Kan Lazım!

Bay Sloan, CEO olarak zamanını Wells Fargo’ya olan güvenini yeniden inşa etmek için harcadığını söyledi. Ancak, Wells Fargo’yu buradan ileriye başarıyla taşıma kabiliyetimizin yeni bir CEO’dan ve yeni bakış açılarından faydalanacağı açıkça görülüyor ifadelerini kullandı.

(2016 skandalına kadar Wells Fargo, finansal krizin en kötü suistimallerinden kaçan bir banka olarak büyük bir ün kazandı. Ancak Sloan, skandalın patlamasının ardından devraldığı sırada CEO John Stumpf’un istifasına yol açmıştı.)

Bay Parker, satış skandalı çıktığından beri Wells Fargo’nun en üst sıralarda yer aldığı az sayıda yabancıdan biriydi. Sayın Sloan, 2016’nın sonunda bankanın en iyi avukatı olarak hizmet etmesine yaklaşırken, Bay Parker, Cravath’in başkanlığını yapan ortağı olarak bir görev yaptı.

Bay Parker, Sloan’ı birkaç yıldır tanıyordu ve banka için yasal çalışmalar yapmıştı. Parker sözlerine akllarda çok zor bir iş olacağına dair hiçbir şüphenin olmadığını ekledi.

Sorunlar Hat Safhadaydı

Hızla tamir etmeye başladı ve her iş hakkında derinlemesine bir inceleme yaptı. Bay Sloan, şirketi iyi tanıyarak, baş finans sorumlusu ve en son olarak da işletme müdürü olarak görev yapmadan önce, toptan bankacılık birimi aracılığıyla yoluna devam etmişti.

Ancak, Banka genelinde sorunlar ortaya çıkmaya devam etti. Neredeyse iş kollarının her biri, Adalet Bakanlığı ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu da dahil olmak üzere bir devlet kurumu tarafından soruşturulmaktaydı.

Banka ayrıca, müşterilere zarar verebilecek sorunları yakalamak ve önlemek için tasarlanmış bir altyapı olan yeni bir risk yönetim sistemi oluşturmakta da zorlandı. Nisan 2017 tarihli bir raporda Wells Fargo’nun yönetim kurulu Bankanın, iş birimlerinin polisleri kendilerine bırakmasında ciddi bir hata yaptığını söyledi.

Federal Reserve (FED), Şubat 2018’de Bankanın büyümesini sınırlamak için nadir olan bir adım attı ve risk yönetimi eksikliklerine işaret etti. Birkaç ay sonra, Tüketici Mali Koruma Bürosu ve OCC, oto ve ipotek kredisi verme işinde kötüye kullanım nedeniyle bankaya 1 milyar dolar para cezası kesmişti.

OCC yüzlerce, binlerce tüketicinin uygunsuz ücretlendirilmesine yol açan “kayıtsız, güvensiz veya sağlam olmayan uygulamalar oluşturduğu” risk yönetimi eksiklikleri bulduğunu belirtmişti.

WFC %3 Büyümesi ve Warren Tepkisi

Yatırımcılar da şüpheci bir bakış kazanmıştı. Wells Fargo’nun hisseleri, Bay Sloan’ın görev süresi boyunca KBW Nasdaq Bank İndeksindeki %30’luk bir artışa oranla %8 genişleme göstermişti. Hisse, Bay Sloan’ın istifasını takiben Perşembe günü işlem sonrası ticarette artış kaydetti.

Bay Sloan, düzenleyicileri ve Washington’daki diğer kişileri, kuşatılmış Bankayı düzeltmek için doğru kişi olduğuna asla ikna edemedi. Şu an aday olan Senatör Elizabeth Warren (D., Mass.) Bay Sloan’ın istifasını takiben Perşembe günü tweet attı. (“Tim Sloan uzun zaman önce kovulmuş olmalıydı.”) Warren sözlerinde ifadelerinde suç işleyenlerin cezasız kalmaması gerektiğini de vurguladı.

Sloan’ın İşine Son Verilmesine Çağrı Gelmişti

Bu ayın başlarında, Sloan Meclis Mali Hizmetler Komitesi önünde ifade verdi. Cumhuriyetçiler ve Demokratlarla aynı şekilde karşılıklı takaslar yaptı. Duruşma sona erdikten birkaç dakika sonra OCC, “Fars Fargo’nun rıza emirlerimizdeki performansı, etkisiz bir kurumsal yönetim ve başarılı bir risk yönetimi programı yürütememesi” nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını vurgulamıştı.

Güncel piyasaları takip etmek için tıklayınız!

Ertesi gün yayımlanan yasal bir dosya Wells Fargo, kurulunun Bay Sloan’a 2018 yılında bir önceki yıla göre %5 oranında bir ücret artışı ödendiğini içermekteydi. Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Maxine Waters (D., Halif) ödeme paketini “çirkin ve tamamen uygunsuz” olarak nitelendirdi ve Bankayı Bay Sloan’ı işten çıkarmaya davet etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum