Yatırım yapmaya başla!

Wells Fargo 2Ç19’da Hisse Başına 1,30 Dolar Kazanç Elde Etti

Well Fargo, 2019 yılının ikinci çeyreğinde 1,15 olan beklentiye karşılık 1,30 dolar hisse başına kazanç elde etti.
Wells Fargo 2Ç19’da Hisse Başına 1,30 Dolar Kazanç Elde Etti

Kazanç raporu açıklayan bir diğer banka Wells Fargo olurken, 1,30 dolarlık hisse başına kazanç ile 1,15 dolarlık Refinitiv analist beklentilerini geride bıraktı. Banka, 21,58 milyar dolarlık gelir elde ederken, Refinitiv analistleri 20,93 milyar dolarlık bir gelir tahmininde bulunmuşlardı.

Wells Fargo’nun hisse senetleri finansal raporun yayımlanmasının hemen ardından açılış öncesi işlemlerde yüzde 0,7 oranında yükseldi.

Açılış Öncesi Hisseler Yüzde 0,7 YükseldiWall Street’in büyük bir bölümü, bankanın mali raporunun önünde ‘bekle ve gör’ modunda kalmayı tercih etmişti. Analistler, bankanın yeni bir CEO bulma konusundaki ilerleyişi ve gelirleri artırma ile maliyetleri kontrol etme konusundaki ilerlemeleri hakkında bilgi almaya istekli durumdaydılar.

Bankanın kârının ana itici gücü olan net faiz geliri, 12,1 milyar dolar seviyesinde kalırken; net faiz marjı, yeniden fiyatlama, yüksek mevduat maliyetleri ve düşük faiz oranı nedeniyle önceki çeyreğe göre yüzde 2,82 oranında gerileme kaydetti. Bankanın performans göstermeyen varlıkları ise ilk çeyrekte 1 milyar dolara düşüşle 6,3 milyar dolara gerilerken, StreetAccount’tan 7,26 milyar dolarlık bir tahmine sahipti.

Bankanın verimlilik oranı tahminlerin altında kalırken, çeyreklik bazda yüzde 62,3 seviyesinde gerçekleşti.

Banka Verimlilik Oranı Yüzde 62,3Daha yüksek bir verimlilik oranı, bir bankanın kazandığından daha fazla para harcadığını göstermektedir. Bankanın geçici CEO’su Allen Parker, “2019 yılının ikinci çeyreğinde, güçlü kazançlar kaydettik ve önceliklerimizde ilerleme kaydetmeye devam ettik,” dedi.

Parker, bankanın önceliklerini ise “Müşterilerimize ve ekip üyelerimize odaklanmak, düzenleyicilerimizin beklentilerini karşılamak, şirketimizin önemli dönüşümüne devam etmek,” şeklinde sıraladı. Ülkenin dördüncü en büyük bankası olan Wells Fargo, iki CEO’nun görevinin üstlendiği 2016 satış skandalından kaynaklanan düzenleyici bilgi sorgulamalarından etkileniyor.

Bankanın en yeni başkanı Tim Sloan, 31 yıl sonra Mart ayında istifa ederken, o zamandan beri yeni bir CEO arayışı devam ediyor.

Tim Sloan İstifa EttiWells Fargo’nun yönetim kurulu, bazı banka yöneticilerini CEO’luk görevi için ikna etmeye çalışırken, şimdilik bu görevi Allen Parker üstleniyor. Pek çok analist, bankanın 2019’daki başarısının anahtarı olarak harcamaları engelleme kabiliyetini vurguluyor. Citigroup analisti Keith Horowitz, bankanın gelir baskılarını dengelemye yardımcı olacak harcama hedeflerini sürdürme olasılığını artırdığına dikkat çekmişti.

11 Temmuz’da Wells Fargo’yu satın al seviyesinden alarak nötr seviyesine indiren Horowitz, düşük faiz oranları için artan beklentilerin satışları da azaltabileceğini söylemişti. Şirketin hisse senetleri, S&P 500’ün yüzde 3,7’lik artışına karşılık son üç ayda yüzde 0,5 oranında değer kaybetti. Diğer büyük bankaların çoğu için çift haneli getirilere oranlar hisse senedi bu yılbaşından beri sadece yüzde 1 arttı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum