Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

WEF, Küresel Güç Rekabetlerini İklim İlerlemesi için Süper Risk Olarak Tanımladı

WEF, küresel güç rekabetlerini iklim krizinde ilerleme için süper risk olarak tanımladı.
WEF, Küresel Güç Rekabetlerini İklim İlerlemesi için Süper Risk Olarak Tanımladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya Ekonomik Forumu, tek taraflı bir büyük güç rekabeti dünyasının kilit küresel öncelikler konusunda acil bir eylem ihtiyacını tehdit etmesinin muhtemel olduğunu söyledi. Grubun uyarısı, politika yapıcılar, iş liderleri ve yatırımcıların Davos seyahatinin hemen öncesinde geldi.

Nitekim Pazartesi başlayacak olan Ocak ayı toplantısının, yoğunlaşan iklim krizine odaklanması bekleniyor.

Toplantı öncesinde Çarşamba günü yayınlanan 2020 Küresel Riskler Raporu da dünya liderleri ve iş liderleri arasındaki iş birliğinin, iklime karşı ciddi tehditleri durdurmak için her zamankinden daha fazla gerekli olacağını vurguladı. Ayrıca siyasi eylemsizliğin halk sağlığını ve teknoloji sistemlerini tehlikeye atabileceği konusunda da uyardı.

WEF: Giderek İstikrarsızlaşan Bir Dünya Küresel Sorunlarla Başa Çıkmak için Engel

WEF: Giderek İstikrarsızlaşan Bir Dünya Küresel Sorunlarla Başa Çıkmak için EngelRaporun Londra’daki lansmanında konuşan WEF’in jeopolitik ve bölgesel ilişkiler merkezi başkan yardımcısı Mirek Dusek, giderek istikrarsızlaşan bir dünyanın çok ihtiyaç duyulan eylem için süper risk olduğunu söyledi.

Devletlerin tek taraflı objektifler aracılığıyla fırsatları giderek daha fazla izlediği daha kutuplaşmış ve rekabetçi bir dünyanın, küresel sorunlarla başa çıkmak için bir engel olacağını anlattı. “Uyumlu ve Sürdürülebilir Bir Dünya için Paydaşlar” teması, dünya okyanusları için rekor kıran sıcaklık yılı, küresel ortalama sıcaklıklar için ikinci en sıcak yıl ve ABD’den Amazon’a ve Avustralya’ya varana kadar pek çok yerde yangınları takip etti.

WEF Başkanı Borge Brende Çarşamba günü aynı etkinlikte, “Bugün eylemsizlik maliyeti, eylem maliyetinin çok üzerine çıkıyor, bu yüzden iklim değişikliği ile başa çıkmak için gerekli politikaları uygulamaya başlamamız gerekiyor” dedi.

Küresel Liderler İstikrar Arayışı için Davos 2020’ye Gidiyor

Küresel Liderler İstikrar Arayışı için Davos 2020’ye GidiyorBinlerce politikacı ve iş liderinin İsviçre’nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) ele alacakları konular üzerinde dikkat çekici yorumlar gelmeye devam ediyor. Önümüzdeki hafta yapılacak toplantı, ticaret kesintilerinin, dış politikadaki değişimlerin ve acil iklim durumunun arttığı bir zamanda gerçekleşiyor. Eski Finlandiya Başbakanı Alexander Stubb’un ifadesiyle, Davos’ta ele alınması gereken yeni bir dünya düzensizliği var.

Pazartesi günü verdiği bir demeçte Stubb, ABD’nin ticaret, iklim, güvenlik ve genel olarak dünya liderliğinde iktidar boşluğu bıraktığını belirterek bu boşluğu kimin dolduracağını sorguladı. “ABD, alışık olduğumuzdan farklı bir güç oyunu oynuyor, Davos’taki jeopolitiğe çok yakından bakacağım” dedi.

Davos katılımcılarından Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başkanı ve CEO’su Tim Adams; “bu yıl Davos temasının ne olduğunu okumadan önce bile, sürdürülebilirliğinin kilit bir tema olmasını bekledim” diyerek şöyle konuştu:

“Sürdürülebilirlikle ilgili konuların küresel politika gündemine hakim olacağı giderek daha açık. Bir şeyler yapmak için aciliyet var ki zaman bizim tarafımızda değil ve finansal hizmetler endüstrisi, daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir geleceğe geçişi finanse etmede kilit bir rol oynuyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu