Yatırım yapmaya başla!

WEF: Cinsiyet Eşitsizliği Uçurumunun Kapanması 99.5 Yıl Sürecek

Dünya Ekonomik Forumu, tarafından yayınlanan küresel cinsiyet eşitsizliği raporuna göre aradaki farkın kapanması 99.5 yıl sürecek. İşte detaylar;
WEF: Cinsiyet Eşitsizliği Uçurumunun Kapanması 99.5 Yıl Sürecek

İsviçre merkezli Dünya Ekonomik Forumu’nun yayınladığı yıllık küresel cinsiyet eşitsizliği raporuna göre eşitsizlik 99.5 yıl daha ortadan kalkmayacak.

Bu yıl 14. kez yayınlanan Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu, 153 ülkeyi kadınların ekonomiye katılımı, fırsat eşitliği, eğitim imkanları, sağlık ve kadının siyasi güçlendirilmesi gibi kriterlere bakarak kıyasladı. 2019 bulguları, çoğumuzun yaşamımız boyunca tam cinsiyet eşitliğini görmeyeceği anlamına gelirken, 2018 endeksindeki 108 yıla kıyasla 99.5 yılla bir ilerleme oldu.

WEF bu ilerlemeyi, cinsiyet eşitliği için en kötü kategori olmasına rağmen kadınlar için daha fazla politik temsil gelişmesine bağladı.

WEF Cinsiyet Eşitsizliği Raporu Türkiye 130Nitekim siyasi temsilde, toplumsal cinsiyet açığını kapatmanın 95 yıl alacağı bildirildi. Eğitimde cinsiyet eşitliğine ulaşmanın ise sadece 12 yıl alacağı aktarıldı. Cinsiyet eşitsizliği sıralamasında İzlanda’nın 11. kez ilk sırada yer alarak toplam cinsiyet farkının yüzde 88’ini kapattığı ve geçen yılın sıralamasından iyileşme kaydettiği görüldü.

Ülke, eğitim ve sağlık ile hayatta kalma kategorilerindeki boşlukları tamamen kapattı. İlaveten, siyasi güçlendirme için de en iyi performans gösteren ülke oldu ki İzlanda’nın son 50 yılının 22’sinde kadın lider vardı. Kadınlar, İzlanda parlamentosunun yüzde 38’ini ve bakanlarının yüzde 40’ını oluştururken, üst düzey yetkililerin yüzde 42’sini ve şirketlerin yönetim kurullarının yüzde 43’ünü oluşturuyordu.

Ve bu durum, İzlanda’nın diğer bazı Avrupa ülkelerinden daha az cömert bir ebeveyn izni politikasına sahip olmasına rağmen gerçekleşti.

WEF: Cinsiyet Eşitsizliği Raporu İzlanda 1Kadınlar doğum izninde brüt maaşlarının yüzde 68’ini alırken, bu oran Norveç’te yüzde 94, İsveç’te yüzde 75 ve Fransa’da yüzde 90’dı. Zaten İzlanda’yı Norveç, Finlandiya ve İsveç gibi diğer İskandinav ülkeleri izledi ve her biri politika dünyasında cinsiyet eşitliğini geliştirdi. Listenin en altında Yemen yer alırken onun üzerinde Irak, Pakistan ve Suriye yer aldı.

Türkiye ise 153 ülkenin bulunduğu Dünya Ekonomik Forumu’nun cinsiyet eşitsizliği listesinin 130. sırasında yer aldı. Orta Doğu ve Kuzey Afrika cinsiyet eşitsizliği endeksinde en düşük puanları alırken Orta Doğu ve Kuzey Afrika cinsiyet farkı endeksinde en düşük puanları aldı.

Bölgelerin yaklaşık 150 yılda cinsiyet eşitliği sağlamasının beklendiği aktarıldı. WEF raporunda; “Şimdilik, bölgedeki birçok kadın, boşanma, miras, varlık sahipliği, adalete erişim ve hareket özgürlüğü dahil olmak üzere temel hak kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalmaya devam ediyor” dedi. Aslında kadınların banka hesabı açmaları veya kredi almaları yasaklayan hala 72 ülke olduğu vurgulandı. Ve son 50 yılda, 85 devlette kadın lider olmadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum