Yatırım yapmaya başla!

WEF’in 2020 için En Büyük 5 Riskinin Tamamı Çevre ile İlgili

Dünya Ekonomik Forumu’nun Küresel Riskler raporundaki ilk 5 riskin tamamının çevre ile ilgili olması dikkat çekti.
WEF’in 2020 için En Büyük 5 Riskinin Tamamı Çevre ile İlgili

Dünya Ekonomik Forumu’nun son Küresel Riskler raporuna göre, ekonomik ve siyasi kutuplaşma 2020’de artacak olsa da iklim konusundaki ciddi tehditler, en büyük beş uzun vadeli riskin tamamını oluşturuyor.

Her yıl düzenlenen WEF etkinliğinin Davos, İsviçre’de başlamasından sadece günler önce yayınlanan rapor, ekonomik yavaşlamanın yanı sıra artan yurtiçi ve yurtdışı bölünmelerle dolu bir yıl öngördü. Katılımcılardan hem önümüzdeki 10 yıl boyunca küresel bir risk olasılığını hem de gerçekleşecek olsaydı, küresel düzeyde etkisinin ciddiyetini değerlendirmeleri istendi.

Anketin 10 yıllık görünümünde ilk kez, olabilirlik açısından ilk beş küresel riskin hepsinin çevresel olması dikkat çekti.

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı İklim Açıklaması Söz konusu riskler içinde insan kaynaklı çevresel hasar ve afetler, büyük biyolojik çeşitlilik kaybı, depremden tsunamiye kadar doğal afetlerin olduğu bildirildi. Önümüzdeki 10 yıl boyunca etkinin ciddiyeti açısından ise en büyük risk, iklim değişikliğinin hafifletilmesi ve adaptasyonun başarısızlığı olarak kabul edildi.

Raporda; “Jeopolitik türbülans bizi iş dünyası ve hükümet liderlerinin ortak paylaşılan risklerle başa çıkmak için acilen birlikte çalışmaya ihtiyaç duydukları bir zamanda belirsiz, tek taraflı bir büyük güç rekabeti dünyasına sürüklüyor” dendi.

WEF, iklim, çevre, halk sağlığı ve teknoloji sistemlerine yönelik ciddi tehditleri durdurmak için dünya liderleri, işletmeler ve politika yapıcılar arasında iş birliğinin gerekli olduğunu vurguladı.

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Borge Brende, siyasi manzaranın kutuplaştığını, deniz seviyesinin yükseldiğini ve iklim yangınlarının çoğaldığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

Dünya Ekonomik Forumu Küresel Risk İklim Değişikliği “2020, dünya liderlerinin sadece kısa vadeli fayda için değil, köklü risklerimizle başa çıkmak için işbirliği sistemlerimizi onarmak ve yeniden canlandırmak amacıyla toplumun tüm sektörleriyle çalışmak zorunda oldukları bir yıl.” 750’den fazla küresel uzmana ve karar alıcıya en büyük endişelerini olasılık ve etki bakımından sıralamaları istenirken yüzde 78’i 2020’de “ekonomik çatışmaların” ve “iç siyasi kutuplaşmanın” artmasını beklediğini söyledi.

Marsh & McLennan ve Zurich Insurance Group ile ortaklaşa hazırlanan rapor, bunun özellikle iklim krizi, biyoçeşitlilik kaybı ve rekor düzeyde türün azalması gibi acil zorlukları ele almak için felaket olacağını kaydetti.

Rapor, aynı zamanda tüm dünya rekor sıcaklıklar ve kuraklık nedeniyle beslenen Avustralya yangınlarına yoğunlaşmışken geldi.

Dünya Ekonomik Forumu Küresel Risk Raporu 2020 Marsh & McLennan Insights Başkanı John Drzik, CNBC’ye raporun bulgularının çarpıcı olduğunu söyledi. “Raporda, on yıllık bir süre boyunca çevresel riskler bir endişe kaynağı olarak artıyor ancak ilk beşi iklim alanında görmek çok çarpıcıydı” dedi. Risk raporunda gerçekten yükselen yeni bir alanın biyoçeşitlilik kaybının ve bunun hem doğrudan etkisi hem de iklim ile kesişmesi hakkındaki endişeler etrafında olduğunu bildirdi.

Ayrıca jeopolitik ortam daha da kırıldıkça ülkelerin iklim değişikliği gibi sorunları birlikte ele almasının zorlaştığını ekledi. Bu yıl ellincisi düzenlenecek olan Dünya Ekonomik Forumu’nun teması; “Uyumlu ve Sürdürülebilir Bir Dünya için Paydaşlar” olarak belirlendi.

Geçen yılki tema ise “Küreselleşme 4.0: Dördüncü Sanayi Devrimi Çağında Yeni Bir Mimariyi Şekillendirmek” idi.

Yüksek profilli konuklar arasında Başkan Donald Trump ve 17 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg yer alıyor. Davos’a Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen; Finlandiya Başbakanı Sanna Marin (dünyanın en genç başbakanı) ve Brezilya Başkanı Jair Bolsonaro da katılıyor. Ankete katılanların neredeyse yüzde 90’ı 2020’de aşırı sıcak dalgalarının, ekosistemlerin yok edilmesinin ve kirlilikten etkilenen sağlığın kötüleşeceğine inanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum