Yatırım yapmaya başla!

WeChat’in Yasaklanması Nedeniyle ABD’deki Kullanıcılara Hukuki Sorumluluk Yüklenmeyecek

Çinli mesajlaşma uygulaması WeChat’e gelecek yasaklama kararı ile ilgili Amerikan Adalet Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi.
WeChat’in Yasaklanması Nedeniyle ABD’deki Kullanıcılara Hukuki Sorumluluk Yüklenmeyecek

Son dönemde ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilimin etkileri pek çok alanda hissediliyor. Bu etkinin en çok hissedildiği alanların başında ise teknoloji ve sosyal medya geliyor. Trump hükümeti Huawei başta olmak üzere Tiktok ve WeChat gibi devlere yönelik kısıtlayıcı politikaları ile adından sıkça söz ettiriyor. Yapılan kısıtlamaların ortak sebebi ise Çinli şirketlerin hükümet ile kullanıcı verilerini paylaştığı iddiası olmakta.

Başkan Trump geçtiğimiz günlerde TikTok ve WeChat’in yasaklanmasını sağlayan kararnameyi imzalamıştı. Bu yaptırımın uygulanmaması için her iki platformun da ABD operasyonlarının bir şirkete satılması gerekiyor. TikTok ile bir süredir bazı şirketlerin ilgilendiği biliniyor.

WeChat tarafında ise bu konuyla ilgili bir gelişme yaşanmış değil. Önümüzdeki günlerde WeChat’in ABD’de yasaklanması sonrası kullanıcıların bu durumdan nasıl etkileneceği merak konusu olmuştu. Amerikan Adalet Bakanlığı’ndan konuyla ilgili açıklama geldi.

ABD’den Yeni WeChat Açıklaması

ABD’den Yeni WeChat Açıklaması

Amerikan Adalet Bakanlığı, WeChat’in ülkede yasaklanması halinde kullanıcılar için herhangi bir hukuki sorumluluğun olmayacağını açıkladı. Ülkede Çin merkezli uygulamayı kullanan milyonlarca kişi bulunuyor. Hatta geçtiğimiz günlerde WeChat kullanıcılarının ABD hükümetine karşı dava açma hazırlığında olduğu gündeme gelmişti. Başkan Trump ise daha önce yaptığı bir açıklamada WeChat’in ulusal güvenliği tehdit ettiğini belirtmişti.

Açılan karşı davada ise WeChat’in kullanıcı güvenliğine yönelik bir tehdit oluşturduğuna dair kanıta rastlanmadığı belirtildi. ABD’de çok sayıda Çinli kullanıcı WeChat kullanıyor ve yakınları ile bu uygulama sayesinde iletişim kuruyor. Uygulanacak olan yasağın bu nedenle durdurulması istenmişti. Adalet Bakanlığı ise uygulanacak yasağın sadece kişisel ve iş bilgileri için indiren kullanıcıları hedeflemediğini belirtti.

Trump hükümetinden gelen bir diğer açıklama ise TikTok ile alakalı oldu. Açıklamada çalışanların maaş çeklerinde ya da sosyal güvenlik haklarına yönelik sorun olmayacağı belirtildi. İmzalanan kararname sonrası iki uygulamanın da Kasım ayına kadar süresi bulunuyor. ABD operasyonlarının başka bir şirkete satılmaması halinde TikTok ve WeChat ülkede yasaklanacak. Önümüzdeki günlerde Ticaret Bakanı Wilbur Ross tarafından WeChat’in hangi işlemlerinin yasaklanacağına dair detaylı açıklama yapılması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum