Yatırım yapmaya başla!

WeChat’in ABD’deki Davasında Mahkemeden Olumsuz Karar Çıkabilir

ABD’deki kullanıcıların WeChat yasağının durdurulması için açtığı davadan olumsuz karar çıkabileceği belirtildi.
WeChat’in ABD’deki Davasında Mahkemeden Olumsuz Karar Çıkabilir

ABD ile Çin arasında yaşanan gerilim son dönemde teknoloji ve sosyal medya şirketleri üzerindeki olumsuz etkisini artırmış durumda. Çin tarafında Huawei, TikTok ve WeChat gibi büyük şirketler Trump hükümetinin kısıtlayıcı politikaları ile karşı karşıya kalıyor. Geçtiğimiz aylardan bu yana TikTok ve WeChat’in Çin hükümeti ile veri paylaştığı iddiasıyla ABD’de yasaklanması konuşuluyor.

Her iki uygulamanın da yasaklanmasını mümkün kılan kararname Başkan Trump tarafından imzalanmıştı. Bu kararın durdurulması için tek seçenek, uygulamaların ABD operasyonlarının başka bir şirkete satılması. TikTok için daha önce Oracle, Microsoft gibi şirketler ilgilenmişti ancak somut bir sonuç çıkmadı.

WeChat tarafında ise ABD’deki bir grup kullanıcı yürütmenin durdurulması için dava açmıştı. Mahkemenin yargıcından gelen haberler WeChat kullanıcılarını üzebilir. Erişim engelinin durdurulmasına yönelik isteklerin yüksek olasılık dahilinde olmadığı bildirildi.

WeChat Yasağında Sona Doğru

WeChat Yasağında Sona Doğru

ABD’deki kullanıcıların açtığı dava sonrası San Francisco’da duruşma yapıldı. Mahkemede Yargıç Laurel Beeler, WeChat aleyhine açılan davayla ilgili talepler hakkında değerlendirmede bulundu. Beeler, WeChat’in yasaklanmasının durdurulmasına yönelik atılacak adımların sonuç verme ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. Duruşmadan net bir karar çıkmadı ancak WeChat’in ABD’de yasaklanmasına dair hükümetin endişelerinden haklı sebepleri olduğu belirtildi.

Dünya genelinde 1 milyarı aşkın aktif kullanıcısı olan WeChat’in ABD’de 19 milyon kişi tarafından kullanıldığı biliniyor. Olası bir erişim yasağı halinde bu kitlenin WeChat’i kullanımı mümkün olmayacak. Bununla beraber iOS ve Android mağazalarından da uygulama kaldırılacak. Davayı açan grup WeChat’in her ihtiyaçlarına yanıt verdiğini ve alternatifi olmadığını iddia ediyor.

ABD hükümeti ise WeChat’i ulusal güvenlik tehdidi olarak görüyor. Adalet Bakanlığı avukatı Serena Orloff duruşmada, Tencent’in WeChat üzerinden kullanıcı verilerini kolayca toplayabileceğini ifade etti. Bilindiği üzere Çini bilişim devi Tencent, WeChat’in de sahibi durumunda. Mahkemede Tencent’in Çin hükümeti ile yakın ilişkileri olduğu hatırlatıldı ve WeChat gibi başka uygulamaların da bu şekilde faaliyetlerinin olduğu söylendi.

Seçim Sonrası Merak Ediliyor

Seçim Sonrası Merak Ediliyor

Tüm bu gelişmeler WeChat’in önümüzdeki günlerde uygulanacak erişim engelinden kurtulamayacağına işaret ediyor.Diğer yandan 3 Kasım’da ABD Başkanlık Seçimleri düzenlenecek. Mevcut Başkan Donald Trump ile Joe Biden’ın yer alacağı seçimin sonuçları merak ediliyor.

Biden’ın seçilmesi halinde TikTok ve WeChat’e uygulanan baskıda herhangi bir geri adım atılıp atılmayacağı merak konusu. Trump’ın yeniden seçilmesi halinde Çinli uygulamaları güzen günleri beklemediğini söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum