Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Web3 Dünyasının 2022 Dolandırıcılık ve Saldırı Verileri Açıklandı

Dünya çapındaki internet ağının en büyük evrimi olarak nitelendirilen Web3 ekosisteminde bu yıl pek çok saldırı, dolandırıcılık ve istismar gerçekleşti. Detaylar haberde;
Web3 Dünyasının 2022 Dolandırıcılık ve Saldırı Verileri Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Merkeziyetsiz uygulamalar, kripto para birimleri, NFT ve DAO’lar gibi pek çok alanın dahil olduğu Web3 ekosistemi getirdiği yeniliklerin yanı sıra kötü niyetli kişi ve grupların hedefi olmaya devam ediyor. CertiK tarafından paylaşılan bir raporla Web3’te bu yılın kötü olaylarının tablosu ortaya çıktı.

2022 yılının son çeyreğine yaklaştığımız dönemde paylaşılan verilere göre şimdiye kadar 2.3 milyar doların üzerinde bir tutar, Web3 dünyasındaki çeşitli dolandırıcılık ve istismar olaylarına bağlı olarak kaybedildi.

Zarara neden olan saldırıların sayısı ise şu ana kadar 377 olarak belirlendi.

Raporda sunulan verilere bakıldığında, Temmuz ayında olduğu gibi geride kalan Ağustos ayında da 31 büyük saldırı kaydedildi.

Bazı Alanlardaki Dolandırıcılık Faaliyetlerinde Azalma Görüldü

Öte yandan exit scam (çıkış dolandırıcılığı), flashloan (flaş kredi), discord ve NFT dolandırıcılıkları geçen aya kıyasla azalma gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Bu ay kayıt altına alınan 44 istismardan 33’ünün exit scam kabul edildiği, 7’sinin flashloan saldırısı olarak analiz edildiği ve geri kalanların ise diğer olay kategorilerine girdiği belirtildi.

Flashloan saldırıları, Temmuz ayı ile kıyaslandığında önemli ölçüde azaldı. Yüzde 95 gibi ciddi oranda düşüş sonucunda kümülatif olarak 745.244 dolarlık bir kayıp ortaya çıktı. Böylelikle, bu yıl Şubat ayından sonra kaydedilen en düşük ikinci veri ortaya çıkmış oldu.

Ek olarak, bu ayki rug pull ve exit scam dolandırıcılıkları, geçen ay kaydedilen olaylara göre yüzde 25,9’luk bir düşüşle azaldı ve toplamda 10.040.624 dolarlık bir kayıp oluştu.

Discord ve NFT Dolandırıcılıklarında da Dikkat Çekici Düşüş

Discord hack’leri ve NFT dolandırıcılıkları da Ağustos’ta bildirilen 86 olayla geçen ayın istatistiklerine kıyasla düştü. Düşüş, Temmuz’a kıyasla yüzde 30 oranında gerçekleşti.

Raporda, örnekleri günde birden çok kez gerçekleşen olası kara para aklama faaliyetleriyle ilişkilendirilen birçok token örneği görüldüğü de belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.