Yatırım yapmaya başla!

Ultra Zenginler Sayısında Hong Kong New York’u, Paris Londra’yı Geçti!

Wealth-X tarafından hazırlanan rapora göre Hong Kong’daki ultra zengin sayısının New York’u, Paris'tekinin de Londra'yı geçtiği belirtildi. Detaylar haberimizde;
Ultra Zenginler Sayısında Hong Kong New York’u, Paris Londra’yı Geçti!

Araştırma ve danışmanlık firması Wealth-X, dünyanın en yoğun ultra zengin nüfusuna sahip olan bölgeleri sıraladı. Buna göre, en az 30 milyon dolarlık servete sahip insan sayısının geçen yıl % 31 oranında artarak 10 bine ulaştığı Hong Kong’un New York’u geçtiği görüldü.

New York’un Asya’daki aşırı zenginlik dalgası tarafından ezilerek gerilemesi dikkat çekerken, Hong Kong’un yükselişi göz kamaştırdı. Eski İngiliz kolonisinde 10 bin civarında ultra zengin insan varken, ABD’nin en büyük şehri olan New York’taki sayının 9000 civarında olduğu kaydedildi.

Tokyo, Wealth-X’in ultra zengin insan raporunda üçüncü sırada yer alırken Paris’in Brexit nedeniyle sıkıntı yaşayan Londra’yı geçerek Avrupa tacını aldığı bildirildi.

 Wealth-X’in Ultra Zenginler Raporunda Hong Kong New York'u Geçtiİlk 10 sırasıyla, Hong Kong (10 bin), New York (9 bin), Tokyo (6.8 bin), Los Angeles (5.3 bin), Paris (4 bin), Londra (3.8 bin), Chicago (3.3 bin), San Francisco (2.8 bin), Washington (2.7 bin), Osaka (2.7 bin) olarak belirtildi.

Diğer taraftan raporda, dünya çapındaki ultra zenginlerin sayısının geçen yıl % 13 oranında artarak toplamda 31.5 trilyon dolar servete sahip 256.000 civarında kişiye yükseldiği bilgileri verildi. Raporun yazarları, Çin ve Hong Kong tarafından desteklenen Asya’nın en hızlı büyümeyi gördüğünü yazdı.

Keza 10 yıl önce Asya’daki ultra zenginlerin küresel nüfusa oranı yaklaşık % 18’ken, şu anda oranın 4’te 1’in üzerine çıktığı dile getirildi. Buna göre Asya-Pasifik’teki ultra zengin sayısının yılda yaklaşık % 8.3’lük bir bileşik büyüme oranıyla artması beklenirken raporda; “Asya-Pasifik’in önümüzdeki 5 yıl içinde diğer bölgelerle ultra zenginlik açığını kapatması, ancak mutlak surette Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’nın gerisinde kalması bekleniyor” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan çalışmada, geçen yılın ultra zenginlerinin % 14’ünü 35 bin kişiyle kadınların oluşturarak yeni bir rekorun kırıldığı belirtildi.

Ultra Zengin 35 Bin Kişinin % 14'ü Kadın Hong Kong şehir sıralamasında zirveye çıkarken, Çin’in başka hiçbir yerinin ilk 10’da yer almadığı ama ülke sıralamasında Çin’in üçüncülüğe yerleştiği görüldü. Bunun nedenininse Çin’in ultra zenginler için en hızlı büyüyen 30 şehirden 26’sına ev sahipliği yaptığı örneğiyle zenginliğinin çok dağınık olmasına bağlandı. Ve durum; “Çin’in uçsuz bucaksız arazisinde varlık yaratmanın dinamizmi yine de çok şaşırtıcı” sözleriyle açıklandı.

Hong Kong’un yükselişi ayrıca gelişmiş ticaret ve yatırım bağlantılarıyla desteklenen Çin servetlerinin konumu ile ilişkilendirildi.

Hong Kong'u Yükselişinin NedenleriRaporda, 2011’den bu yana reel gayri safi yurtiçi hasılanın yıllık bazda en hızlı şekilde genişlediği de kaydedildi. Yine de ultra zenginlerin servetlerinin % 35’ini nakit gibi likit varlıklarda tuttuğu, özel stokların % 32 kamu stoklarının ise % 26 civarında gerçekleştiği görüldü.

Gayrimenkul, sanat ve yatlar gibi alternatif yatırımlarınsa toplam aktiflerin % 6.6’sını oluşturduğu belirtildi. Tüm bunların yanı sıra, Paris’in ultra zenginler sayısında Londra üzerinde yükselişinin ise Brexit nedeniyle İngiltere finans piyasalarındaki ve daha geniş ekonomideki belirsizlikten kaynaklandığı söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum