Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Wci Forum’dan Mesaj: Afrika’da En Çok Türkiye Konuşuluyor

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, Türkiye ile Afrika arasındaki ticaret hacminin 8 kat arttığını söyledi. Detaylar haberde;
Wci Forum’dan Mesaj: Afrika’da En Çok Türkiye Konuşuluyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki ticaret hacminin son dönemdeki ciddi yükselişine dikkat çekerken Wci Forum Başkanı Utku Bengisu, Türkiye’nin kıtada en çok konuşulan ülke olduğunu ifade etti.

Serim, Afrika ülkelerinden gelen yönetici ve iş insanlarını Türk iş dünyasıyla buluşturan 9. Dünya Sektörler Arası İşbirliği Forumu’nda (Wci Forum) açıklamalarda bulundu.

İstanbul’da devam eden forumun kapanış bölümünde konuşma gerçekleştiren Dışişleri Bakan Yardımcısı, Afrika kıtasının 21. yüzyılın yükselen değeri olarak ön plana çıktığına dikkat çekti.

2013 yılında Afrika Ortaklık Politikası’na geçiş yaptıkları, 2012 yılında 12 olan büyükelçilik sayısının 44’e yükselmiş olduğunun bilgisini verdi.

“Ticaret Hacmi 8 Kat Arttı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika’yı en çok ziyaret eden dünya lideri olma özelliğine dikkat çekerken Afrika ile Türkiye arasındaki ticaret hacmine dair güncel rakamları paylaştı.

GCM Yatırım Banner

İki taraf arasındaki ticaret hacminin 8 kat gibi ciddi oranda yükseliş kaydettiğini söyleyen Serim, 2003 yılında 5,4 milyar düzeyinde olan hacmin 2022 yılına gelindiğinde 40,7 milyar dolara ulaştığını ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı WCI FORUM Paylaşımı
Kaynak: x / @TC_Disisleri

Doğrudan yatırımların değerinin ise 6 milyar doların üzerine çıktığını belirtti.

Sözlerinin devamında Türk şirketlerinin Afrika’da 100 bin kişiye de istihdam sağladığını belirtirken Afrika’nın sesinin daha güçlü duyulması için çaba göstermeye devam edeceklerini kaydetti.

“Kıtada En Çok Konuşulan Ülke”

Wci Forum Başkanı Utku Bengisu ise Türkiye’nin son yıllarda geliştirdiği yeni dış politika vizyonuyla kıtada en çok konuşulan ülke olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin, Afrika kıtasında dünyada en fazla büyükelçisi olan dördüncü ülke olduğuna da dikkati çekerken kısa süre önce duyurulan Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında ihracatçının üzerine düşeni yapması gerektiğinin altını çizdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın