Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Waymo Otonom Araçları Gelişiminde Şaşılacak Derecede Yol Katetti!

Otonom sürüşlerde en çok başarı kaydeden şirketlerden biri olan Waymo, araçlarının ABD içerisinde ne kadar mesafe yaptığını açıkladı.

Elektrikli araçlarla aynı anda patlama yapan otonom araçlar, biraz geride kalmış gibi gözükse de geliştirilmelerine son sürat devam ediliyor. Şirketler kişisel olarak yaptığı özerk sürüş özelliğini bazı şirketler de belirli ortaklıklarda yapıyor. Waymo’nun otomatik sürüş işinde ne kadar iyi olduğunu birçok kere görmüştük.

Tabi aynı zamanda Pacifica otonom aracın kaza yapışına da şahit olmuştuk. Gerçi kazaların şimdilik olabileceğine herkes kanaat getirmişti. Amerikalı şirket otomatik sürüş işinde neler yaptığını söylemek maksatlı, ilgi çekici yol rakamları verdi.

Alphabet’in özerk sürüş birimi 25 ABD şehrinde sürüş gerçekleştirdi.

Halen daha test aşamasında olsa da otonom sürüşte daha iyiye gidildiğinin ispatları yapılıyor. Prototip testlerinin Kaliforniya, Arizona, Michigan, Los Angeles ve San Francisco dahil olmak üzere 25 şehirde yapıldığı söylendi.

Asıl önemli haber ise Waymo araçlarının özerk sürüşte ne kadar mesafe gittikleri. Şirket CEO’su John Krafcik, araçların 10 milyon kilometreden fazla yol yaptığını söyledi. Keza bu rakamın haricinde bir de bunun simülasyon tarafı var.

Halka açık yollarda ilerletilen testlerin dışında farklı bir yerde de bunun yüzlerce katı mesafe geçildiği söylendi.

Şirket, arka planlaması gerçeğe en yakın şekilde yapılan simülatörlerde “milyar kilometre testinin” yapıldığından söz etti. Bu kısımda da sürüş sırasında aracın aynı gerçek yaşantıda olduğu gibi karşısına çıkabilecek ters durumlara hazırlandığı söyleniyor.

Gelen şirket açıklamalarında; otonom sistemi yüklü arabalarda, gidişlerin temkinli ve belli bir düzlemde olduğunu, artık araçların sıkışık trafikte insanların yapamayacağı manevralar yapması gerektiği aktarıldı.

Halen tereddüt edilen, algılamada zorluk çeken otomatik sürüş pozisyonlu araçlar, belli zaman cisimleri tanımakta geç kalıyor. Uber’in özerk Volvo XC90 modelinin bisiklet sürücüne çarparak ölmesine sebep olması gibi.

Konuya ilişkin en dikkat çeken atılım Jaguar-Land Rover grubundan gelmişti. İngiliz marka, gözleri ve takip yeteneği olan bir kapsül icad ederek, insanların trafikteki davranışlarını kayıt altına alınması sağlanacaktı. Amerikalı şirketin otonom sürüşlü araçlar üzerine yaptığı çalışmalar başarı grafiğini her geçen gün yükselterek ilerliyor. Yapılan araştırmalara göre bakacak olursak da otonom araçların sağlık ve kusursuz şekilde gidebilmeleri için en az 5 seneye daha ihtiyaç olduğu söylendi. Bu konu hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle