Yatırım yapmaya başla!

Waymo Kaliforniya’da Otonom Araçlarla Yolcu Taşıma Test İzinlerini Aldı!

Amerikalı ve dünyanın en gelişmiş otonom sürüş teknolojisini araçlara aktaran şirketi Waymo'ya beklenen izin çıktı!
Waymo Kaliforniya’da Otonom Araçlarla Yolcu Taşıma Test İzinlerini Aldı!

California Public Utilities Commission (Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu), otonom sürüşlü araçlarda uzun zamandır geliştirmelerini sürdüren Waymo‘ya sokaklarda insanları alarak gezmesine izin verdi. Kendi kendine sürüş özelliğinin kısa sürede iyi işlere imza attığını düşünüyoruz. Bize kalırsa da bu teknoloji 30 yıldan beri zaten geliştiriliyor.

Yarı otonom mantığında hareket eden ve ortalama 1 dakika içerisinde aracınızın direksiyonuna dokunmanızı gerektiren seviye sürüşlerinden sonra, çalışmalar araçların tamamen bağımsız şekilde gitmelerine yoğunlaşıldı. Konunun öncülerinden olan Waymo, Jaguar ve Chrysler‘le birlikte insanları istediklere yerlere otonom şekilde götürecek.

İçerisinde insanlarla yolculuk gezintilerinde, şirket çalışanları ve bazı konuklar olacak.

Şirkete verilen izinle beraber Alphabet‘in özerk sürüş programı Mountain View, Sunnyvale, Los Altos Hill ve Palo Alto olamak üzere Güney Körfez sınırları içerisinde hizmet verebilecek. Güvenliği elden bırakmamak adına şartlar arasında, direksiyonun arkasında mutlaka müdahale edecek bir insan olacak.

Kaliforniya, 60’tan fazla şirkete otonom araçlarla gezmeleri için izin vermiş. Waymo, hizmet pilot programa katılan dördüncü firma. Zoox, Autox Technologies ve Pony.ai ile birlikte kendi sistemleri denemeye başlayacak Waymo, insanların istedikleri yerlere, belirlenen bölge içerisinde kendi kendine götürecek.

Waymo, gerekli olan tüm prosedür ve testleri tamamlamıştı.

Alphabet’in özerk sürüş birimi 25 ABD şehrini dolaşmış ve bu süre zarfında 10 milyon kilometreden fazla yolculuk yapmıştı. Gerçek dünya rakamları dışında bir de simülasyon ortamında yapılan mesafeler var. Keza bunların mesafesinin de milyar kilometre olduğu açıklanmıştı.

Waymo bu kadar uzun mesafeleri yapmasındaki en büyük amacının, sıkışık trafik ortamlarında araçların aynı gerçek insan gibi düşünüp, hesap yapıp, tepki vermesi olduğunu söylemişlerdi.

Bir Waymo sözcüsü, “Bu, sonunda giderek artan bir şekilde Kaliforniyalılara otomatik sürüş teknolojimize erişmek için daha fazla fırsat sunma yolunda attığımız adım, tıpkı Metro Phoenix’deki Waymo One ile yaptığımız gibi” dedi.

Kaliforniya’nın ortak yollarında şoför müdahalesi olmadan gidecek test sürüşlerine izin verilen ilk şirket de Waymo oldu. Phoenix, Arizona’da 400 gönüllü test sürüşü yapan ve bir olumsuz durumda direksiyonun arkasında müdahale edecek bir sürüş filosu da işletiliyor.

Şirket, özerk sürüş filosunu Chrysler Pacifica’dan oluşturdu. Ayrıca Jaguar’ın tamamı ilk elektrikli aracı I-Pace‘de filoya dahil edilerek, sürüşler gerçekleştirmekte. Bakalım yakın gelecekte bizleri neler bekliyor ve ABD’den sonra otonom sürüş teknikli araçlar diğer bölgelerde ne zaman kendi kendine gidebilecek?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum