Yatırım yapmaya başla!

Waymo “Direksiyon Gereksinimini Kaldırma” Adına NHTSA’ya Başvuruda Bulundu!

Waymo'nun Alphabet'i otonom sürüş tekniğini farklı boyuta taşıyarak, "direksiyonsuz ve pedalsız araçlar" için izin istiyor!
Waymo “Direksiyon Gereksinimini Kaldırma” Adına NHTSA’ya Başvuruda Bulundu!

Waymo, otonom sürüş teknolojisini çığır açıcı noktaya taşımak için NHTSA’ya başvuruda bulundu. Bir gün arabalar direksiyonsuz ve pedalsız olacak ve belirtileri de günümüzden anlaşılmaktadır. Akla gelen dev firmaların yoğun olarak çalıştıkları yeni alan burası, yani özerk sürüş teknolojisi. Tesla sürekli yazılımını güncellerken Toyota işin uzmanlarıyla ortaklıklar kuruyor.

BMW’deki ışığı gören Mercedes de rakibinin otonom programına katılmıştı. Waymo’nun gerçekleştirmek istediklerinin bir ön aşaması olan Seviye 2 ve 3 otonom sürüşler, ucu açık geliştirme tabanlarına sahip. Bakalım Amerikalı yazılım şirketi konu hakkında neler demiş?

Yapılan başvuru bulunduğumuz zaman için değil, çok sonraki dönemleri kapsıyor.

Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi‘ne giden Waymo, geliştirdiği sürüş teknolojisi adına pedalsız ve direksiyonsuz araçlar için izin istiyor. Waymo’nun otonom sürüş birimi Alphabet, NHTSA’nın otomobil üreticilerine zorunlu kıldığı 75 oto güvenlik standartını karşılamada zorluk çekildiğini ve bunun gevşetilmesi için teklifte bulunuyor.

NTHSA’da buna karşı, “Waymo güvenlik ajansı, bir insanla kontrol edilen direksiyona dair güvenlik standartlarına bakmak gerektiğini söyledi. Bunu yaparak Waymo, düzenleme değişikliklerinin geleneksel kontroller olmadan araçların “zamanında konuşlandırılmasını sağlayacak” konulardan söz etti.” dedi.

İnsansız otomobiller konusunu sadece Waymo savunmuyor.

Benzer şekilde hem Lyft hem de Honda, ajansın otonom otomobilleri insan şoförlü araçlar için şekillendirilmiş mevcut düzenlemelere yardımcı olmak için ayrı bir araç sınıfı olarak görmesini önerdi.

NHTSA’dan direksiyonsuz ve pedalsız araçlar için değişiklik isteyen diğer bir şirket de General Motors. GM, “NHTSA’nın bu kritik diyalogu aciliyet duygusuyla sürmeye devam etmesi şarttır, böylece gerekli düzenleyici evrim ilerleyen teknolojiye ayak uydurur” dedi.

Sistem için “yeni doğan bir bebek” yakıştırmasını yapabiliriz. Şu anda otomobiller kendi kendilerine sadece bir koltuğun üzerinde durabiliyorlar. Bunun emekleme ve yürüme evrelerinden sonra asıl sistem, bir şeyleri kendi kendine karar verebilip veremediğin de ortaya çıkacaktır.

Şu anda yaygın olarak kullanılan Seviye 2 ve 3 otonom sürüşler belirli bir yere kadar sürücü yardımı ile gidiş sağlayabiliyor. NHTSA’nın planlarında 2020 Mart ayına kadar binek otomobillerde farklı oturma pozisyonları hakkında kurallarla birlikte, özerk araçları ilgilendirecek güvenlik standartlarında değişim yapacağı söylendi.

Maddeler belirlendikten sonra değişikliklerin yapılması 2025 yılını bulabilir. Yani ortalama olarak 5.5 yıl diyebiliriz. Tesla CEO’su Elon Musk da ABD Karayolu Güvenlik İdaresi’nden seviye 5 otonom sürüş için izin istemişti. Ve karşı taraftan red cevabını almıştı. Bakalım zaman otonom araçlar için ne gösterecek!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum