Paylaşım

Warren Buffett’tan Tarihi Satın Alma


 

Milyarder yatırımcı Warren Buffett, tarihin en büyük satın almalarından birini gerçekleştirdi. Havacılık ve enerji sektörüne çelik parça üretimi yapan Precision Castparts'ı 37,2 milyar dolara satın aldı. İşte detaylar…

Yaptığı yatırımlar ve birçok davranışı ile diğer yatırımcılara örnek olan Warren Buffett, başarılı iş adamı kimliğini de her geçen gün tazeliyor. Şimdi ise 37,2 milyar dolara Precision Castparts’ı satın aldı ve holdingi Berkshire Hathaway bünyesine yeni bir şirket ekledi. Havacılık ve enerji sektörüne çelik parça üretimi yapan şirket için ödediği miktarla, tarihin en büyük satın almalarından birine imza atmış oldu.

Açıklamalara göre Warren Buffett’ın şirketi, hisse senedi başına 235 dolar nakit ödemesi yapacak. Bu rakam, enerji fiyatlarında görülen düşüş sonrasında son 12 ayda % 17 oranında değer kaybeden şirketin, Cuma günü kapanış fiyatından % 17 daha fazla olmasını sağlayacak. Omaha, Nebraska merkezli holding şirketini, yeni satın almalarla büyütmeye devam eden Buffett, en büyük anlaşmalarından birini yapmış olacak.

Percision Castparts şirketi, 1949 yılında kurulmuştur. Havacılık ve savunma sektörleri için kolay kaynatılabilen çelik parça üretmesi ile tanınıyor. Ayrıca ABD’nin en büyük alt yapı şirketlerinden birisidir. Şirketin piyasa değeri Cuma günkü kapanış ile birlikte 26,7 milyar dolar olacak.

Warren Buffett yaptığı satın alma ile ilgili olarak; “Percision Castparts (PCC) şirketine çok uzun zamandır hayrandım. PCC, dünya havacılık sektörünün parça konusunda ilk tercihi ve ABD’nin en büyük ihracat kalemlerinden birini oluşturuyor,” dedi.

‘Omaha Kahini’ Warren Buffett, 67,5 milyar dolarlık net varlığı ile şu an dünyanın 3. en zengin ismidir. Buffett, 2010 yılında 26,5 milyar dolarlık nakit ve hisse karşılığında Burlington Northern Santa Fe (BNSF) hisselerini de satın almıştı. Ayrıca BNSF’nin 10 milyar dolarlık borcunu da bu satın alma ile üstlenmişti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın