Yatırım yapmaya başla!

Warren Buffett’tan Tarihi Satın Alma

Warren Buffett’tan Tarihi Satın Alma

Yaptığı yatırımlar ve birçok davranışı ile diğer yatırımcılara örnek olan Warren Buffett, başarılı iş adamı kimliğini de her geçen gün tazeliyor. Şimdi ise 37,2 milyar dolara Precision Castparts’ı satın aldı ve holdingi Berkshire Hathaway bünyesine yeni bir şirket ekledi. Havacılık ve enerji sektörüne çelik parça üretimi yapan şirket için ödediği miktarla, tarihin en büyük satın almalarından birine imza atmış oldu.

Açıklamalara göre Warren Buffett’ın şirketi, hisse senedi başına 235 dolar nakit ödemesi yapacak. Bu rakam, enerji fiyatlarında görülen düşüş sonrasında son 12 ayda % 17 oranında değer kaybeden şirketin, Cuma günü kapanış fiyatından % 17 daha fazla olmasını sağlayacak. Omaha, Nebraska merkezli holding şirketini, yeni satın almalarla büyütmeye devam eden Buffett, en büyük anlaşmalarından birini yapmış olacak.

Percision Castparts şirketi, 1949 yılında kurulmuştur. Havacılık ve savunma sektörleri için kolay kaynatılabilen çelik parça üretmesi ile tanınıyor. Ayrıca ABD’nin en büyük alt yapı şirketlerinden birisidir. Şirketin piyasa değeri Cuma günkü kapanış ile birlikte 26,7 milyar dolar olacak.

Warren Buffett yaptığı satın alma ile ilgili olarak; “Percision Castparts (PCC) şirketine çok uzun zamandır hayrandım. PCC, dünya havacılık sektörünün parça konusunda ilk tercihi ve ABD’nin en büyük ihracat kalemlerinden birini oluşturuyor,” dedi.

‘Omaha Kahini’ Warren Buffett, 67,5 milyar dolarlık net varlığı ile şu an dünyanın 3. en zengin ismidir. Buffett, 2010 yılında 26,5 milyar dolarlık nakit ve hisse karşılığında Burlington Northern Santa Fe (BNSF) hisselerini de satın almıştı. Ayrıca BNSF’nin 10 milyar dolarlık borcunu da bu satın alma ile üstlenmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum