Yatırım yapmaya başla!

Warren Buffett’ın Satış Hamlesi Yatırımcılara 200 Milyon Dolar Kazandırdı

Warren Buffett'ın bütün havayolu sektörü pozisyonlarını satma hamlesi, bunlarla ilgilenen yatırımcılara 200 milyon dolar kazandırdı.
Warren Buffett’ın Satış Hamlesi Yatırımcılara 200 Milyon Dolar Kazandırdı

ABD’li milyarder Warren Buffett, Berkshire Hathaway’in havayolu sektöründeki tüm pozisyonlarını kaldırarak şaşırtmıştı. Buffett, şirketin ilk sanal hissedarlar toplantısında, havayolu işi konusunda yanıldığını söyleyerek dikkat çekmişti.

Buffett’ın bu hamlesini değerlendiren uzmanların ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. Bir taraf, havayolu sektörünün salgından sonra büyük değişim yaşayacağını ve toparlanmasının uzun zaman alacağını düşünerek, Buffett’ın hamlesinin doğru olduğunu ifade etti. Diğer taraf ise havayolu hisselerinde yükselişle birlikte kararın yanlış olduğunu savundu.

S3 Partners’tan Ihor Dusaniwsky’a göre; Buffett’ın açıklamasının ardından açığa satış yapan yatırımcılar, Pazartesi günü 188 milyon dolar kâr ettiler.
Havayolu Sektörü Kısa Pozisyon Karları
Görsel Kaynak: Short Sight

Dusaniwsky bir blog yazısında, Buffett’ın yorumları ve görülen fiyat hareketlerinden sonra satılan havayolu hisselerinde açığa satışların devam ettiğinin görüldüğünü söyledi. Havayolu hisselerinin zaten düştüğü sırada gelen bu haberle birlikte daha fazla düşüş eğilimi gerçekleştiğini belirtti. Böylece kârların arttığını ifade etti.

Buffett, United (UAL), American (AAL), Delta (DAL) ve Southwest (LUV) hisselerini 2016 yılında portföyüne eklemişti. Şimdi ise zararla bu hisseleri sattı. Buffett, sektörün büyük bir değişim gösterdiğini ve geleceklerinin kendi görüşüne göre belirsiz olduğunu söyledi. Yorum ve satış hamlesiyle birlikte hisseler, yüzde 4,75 oranında düştü.

Ihor Dusaniwsky, havayolu sektörü ve kısa pozisyonlarla ilgili şunları verileri paylaştı:
Havayolu Sektörü Kısa Pozisyon Değişimleri
Görsel Kaynak: Short Sight

Dusaniwsky, sektöre olan kısa pozisyon ilgisinin 3,14 milyar dolara ulaştığını gösterdi. Ayrıca Nisan ayında 635 milyon dolarlık açığa satış görülürken, 60 milyon dolarlık işlem kapanışı gerçekleştiğini tablo ile açıkladı.

Delta’nın 140 milyon dolarlık ile en fazla kısa pozisyon açılışına sahip olduğu da tabloda görülüyor. Dusaniwsky, havayolu sektörünün kısa pozisyonlarının yılbaşından bu yana yüzde 91 oranında artarak, 4,03 milyar dolarlık kâra imza attığını ve en kârlı ticaret olduğunu belirtiyor.

Satılan hisseleri içeren Dow Jones U.S. Airlines Index (DJUSAR), dünkü işlemleri yüzde 3,57 oranında düşüşle 102,66 puandan tamamladı.
Dow Jones U.S. Airlines Index 2020 Performansı
Görsel Kaynak: Market Watch

Endeks, yaklaşık 7 yılın en düşük seviyelerinde seyrediyor. 2020 yılına 270,32 puandan başlayan endeks, 274,27 puanı gördükten sonra düşüş eğilimi kaydetmeye başladı. Salgının dünyaya yayılmaya başlamasıyla Şubat ayının ortasında hızla geri çekilmeye başladı.

DJUSAR, 19 Mart’ta 104,26 puana kadar geriledikten sonra 120 – 130 puan bandında dalgalnmaya başlamıştı. Buffett’ın Cumartesi günkü açıklamasının ardından haftaya düşüşle başlayan endeks, 100 puan bandına geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum