Yatırım yapmaya başla!

Warren Buffett: Hiçbir Ders Kitabı Bugün Sahip Olduğumuz Ekonomiyi Tahmin Edemezdi

Omaha kahini Warren Buffett, mevcut ekonomik ortamın, kimsenin yaklaştığını göremediği bir ortam olduğunu söyledi. Detaylar haberimizde;
Warren Buffett: Hiçbir Ders Kitabı Bugün Sahip Olduğumuz Ekonomiyi Tahmin Edemezdi

Omaha kahini Warren Buffett, mevcut ekonomik ortamın, kimsenin yaklaştığını göremediği bir ortam olduğunu söyledi. Cuma günü CNBC’de yayınlanan habere göre Buffett, işsizliğin rekor seviyelerde düşük olduğunu ancak enflasyonun ve faiz oranlarının yükselmediğini belirtti.

Aynı zamanda ABD hükümetinin aldığından daha fazla para harcamaya devam ettiğini dile getirdi. “Bildiğim hiçbir ekonomi ders kitabı, bu tür bir duruma sahip olma ihtimalini bile tartışmadı” diyen Warren Buffett, Cumartesi günü Omaha’da düzenlenecek yıllık hissedar toplantısı öncesinde yaptığı açıklamalarla dikkat çekti.

ABD Çalışma Bakanlığı, Cuma günü Nisan ayı işsizlik oranının 1969’dan bu yana en düşük seviyesine ulaşarak yüzde 3.6’ya gerilediğini açıklamıştı.

Warren Buffett: İşsizlik Oranı Rekor Düşük Seviyelerde Ne var ki Mart ayındaki enflasyon yıllık bazda 1.6 artmıştı. Bu, ABD Federal Rezervi’nin yüzde 2 enflasyon hedefinin çok altındaydı. Gecelik faiz oranı da 2018 yılındaki dört artırıma rağmen tarihi düşük seviyelerdeydi. FED de bu haftaki toplantısında oranlarını yüzde 2.25 ila yüzde 2.50 aralığında sabit tutarak değişiklik yapmamıştı. Jerome Powell’ın enflasyon yorumuysa herkesi şaşırtmıştı.

Warren Buffett da verdiği demeçte, bu şartların uzun vadede sürdürülebilir olmadığı yönünde görüş bildirdi.

Warren Buffett Bu Şartlar Sürdürülemez“Mevcut koşullarımızın maliye, para politikası ve siyasi manzaradaki diğer unsurlar açısından devam edebileceğini sanmıyorum. Ne zaman ya da ne dereceye kadar olacağını bilmesem de değişeceğini düşünüyorum. Ancak bunun başka şeylere yol açmadan yapılabileceğini düşünmüyorum.” dedi.

Yıllık hissedar toplantısı öncesinde Buffett ayrıca Berkshire Hathaway’in Amazon hissesi satın aldığını ancak alımın kendisi tarafından yapılmadığını da bildirdi. Apple hisselerine bağlı kaldığını da açıklayan Buffett, teknoloji devinin hisselerinde değişiklik yapmadıklarını aktardı.

Apple’ın beklentilerin üstündeki ilk çeyrek sonuçlarından memnun olduğunu söyleyen Buffett, hiçbir zaman tek bir çeyreklik rapora dayanarak yatırım kararları almadığını vurguladı.

Warren Buffett Apple Hissesi Açıklaması “Konuştukları ve rapor ettikleri şey 50 milyar doların üzerinde Apple hissesine sahip olmamızla tutarlı” diyen milyarder, 2018’in son çeyreğinde Berkshire’ın Apple’ın neredeyse 3 milyon hissesini elden çıkarmasıyla ilgili soruyu satış kararını kendisinin yapmadığını söyleyerek yanıtladı.

Omaha kahini, bunların yanında Anadorko hikayesindeki 10 milyar dolarlık rolünün ne kadar çabuk gerçekleştiğinin de üzerini çizdi. Eski Wells Fargo CEO’su Tim Sloan hakkında da konuşan Warren Buffett, onun aşırı politik baskıyla zorlanan mükemmel bir bankacı olduğunu belirtti.

“İstifa ettiğinin açıklandığı gün Tim Sloan’ın yüzde 100 arkasındaydım” diyen Warren Buffett, Wells Fargo’yu yönetebilecek onlarca nitelikli Wall Street bankacısı olduğuna inandığını kaydetti. Washington’daki politik ortam nedeniyle Buffett, görevi üstlenebilecek derecede iyi olan herhangi bir bankacının işi istememesi gerektiği yönündeki açıklamasıyla da dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum