Yatırım yapmaya başla!

Warren Buffett Gündemin Dört Önemli Konusu Hakkında Çarpıcı Açıklamalar Yaptı

Ünlü yatırımcı Warren Buffett bugün verdiği bir röportajda, şirket hisselerinden başkanlık seçimlerine varana kadar bir dizi konuda açıklamada bulundu. Detaylar aşağıda;
Warren Buffett Gündemin Dört Önemli Konusu Hakkında Çarpıcı Açıklamalar Yaptı

Ünlü yatırımcı Warren Buffett, bugün verdiği bir demeçte birçok farklı konuda açıklamada bulundu. CNBC’ye konuşan Buffett, geçtiğimiz gün şirketi Berkshire Hathaway’e bir günde 4.3 milyar dolar kaybettiren Kraft Heinz, yapacağı dev yatırım, Apple’dan hisse alıp almayacağı ve Mike Bloomberg’in başkanlığa aday olmasıyla alakalı olarak dikkat çekici yorumlar yaptı. İşte milyarder yatırımcının 4 önemli konudaki yorumları;

Warren Buffett: Dördüncü Çeyrekte Çok Büyük Bir Satın Alma İşlemine Yakındım

Warren Buffett: Dördüncü Çeyrekte Çok Büyük Bir Satın Alma İşlemine YakındımMilyarder yatırımcı dördüncü çeyrekte çok büyük bir satın almaya yakın olduğunu ancak gerçekleşmediğini dile getirdi. Anlaşmanın artık masada olduğunu düşünmediğini söyleyen fakat nedenini açıklamayan Buffett, gizemli anlaşmayla ilgili daha fazla bilgi için baskı yapıldığında ise; “bir sır vereceğim, bu gezegende” diyerek yanıt verdi.

Berkshire Hathaway’in 88 yaşındaki CEO’su yıllık hissedar mektubunun yayınlanmasının ardından Omaha’dan konuşarak, mektupta belirtildiği gibi bir satın alma işlemi yapmak istediğini ancak fiyatların uzun vadeli beklentilere sahip işletmeler için çok yüksek olduğunu kaydetti.

“Bu hayal kırıklığı yaratan gerçeklik 2019’un bizi yeniden pazarlanabilir hisse senetlerimizi genişlettiğimizi göreceği anlamına geliyor. Bununla birlikte devasa boyutlu bir satın alma için umut etmeye devam ediyoruz. 88 ve 95 yaşlarımızda bile bu beklenti benim ve Charlie’nin kalbinin daha hızlı atmasına neden olan şeydir” dedi. Öte yandan Berkshire’ın 2018 sonunda 112 milyar dolar nakit paraya sahip olduğu ve yatırımcıların devasa nakit yığını için planların ne olduğunu bulmak için istekli oldukları hatırlatıldı.

Warren Buffett: Kraft Heinz için Fazla Para Ödedik

Warren Buffett: Kraft Heinz için Fazla Para ÖdedikGeçtiğimiz gün yaşadığı düşüşle büyük yankı uyandıran Kraft Heinz hakkında da konuşan Buffett, şirket için çok fazla para ödediğini ve firmanın bazı yönlerini yanlış değerlendirmiş olabileceğini anlattı. “Kraft Heinz hakkında birkaç yönden yanılmışım. Kraft için fazla para ödedik.” diyen Buffett, konuşmasına şöyle devam etti:

“Hala 7 milyar dolarlık maddi varlıklar kullanan ve bundan vergi öncesi 6 milyar dolar kazanan harika bir işletme. Ancak biz ve bazı önceki kişiler, maddi varlıklar için 100 milyar dolar ödedik. Dolayısıyla bizim için sadece 7 milyar dolar değil, 107 milyar dolar kazanmak zorunda.” Yine de Buffett, Kraft’taki hissesini satma niyetinde olmadığını çünkü şirketin stoktaki pozisyonunun çok büyük olması nedeniyle bunu yapmanın çok zor olacağının farkında olduğunu da belirtti.

Warren Buffett Bu Seviyelerde Daha Fazla Apple Hissesi Almıyor Ancak Ucuzladığı Takdirde Alacak

Warren Buffett Bu Seviyelerde Daha Fazla Apple Hissesi Almıyor Ancak Ucuzladığı Takdirde AlacakOcak ayının başında Apple’ın düşüşü ile 2.8 milyar dolar kaybeden Warren Buffett, ABD’li teknoloji deviyle ilgili olarak da görüş bildirdi. Buna göre Buffett, Pazartesi günkü açıklamasında Apple hisselerini satın almadığını ancak ucuzlama devam ederse alacağını dile getirdi. “Kendimi satarken göremiyorum, ne kadar düşük olursa o kadar iyi” diyen Buffett, Apple’ı geniş hisselerindeki temellerden biri haline getirdiğini belirterek şirketin iPad ürünlerini kullandığını da vurguladı.

Omaha kahini, geçen Mayıs’taki yıllık hissedarlar toplantısında da; “Apple’ın fiyatının düştüğünü görmek isteriz” yorumuyla şirkete ne kadar güvendiğini belli etmişti. Öte yandan Buffett, son SEC dosyalarındaki Apple hisselerinin azaldığını gösteren kayıtların, kendisinin değil holdingin para yöneticilerinden birinin yeni yatırım yapmak için Apple hisselerini satmasından kaynaklandığını söyledi.

Warren Buffett: Mike Bloomberg 2020’de Başkanlığa Koşarsa Onu Desteklerim

Warren Buffett: Mike Bloomberg 2020’de Başkanlığa Koşarsa Onu DesteklerimWarren Buffett, milyarder dostu ve eski üç dönemlik New York Valisi Mike Bloomberg’in ABD başkanı olarak destekleyeceğini açıkladı. “Eğer Mike Bloomberg yarın aday olduğunu açıklarsa, onunla olduğumu söyleyebilirim” diyen Buffett, arkadaşının çok iyi bir başkan olacağını düşündüğünü aktardı.

Hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi adaylar için oy kullandığını belirterek hiçbir zaman daimi bir Demokrat Parti üyesi olmadığını hatırlatan Buffett, iki tarafın da erdem konusunda bir üstünlüğü olmadığını bildirdi. Diğer taraftan ayrıntı vermeden Bloomberg’in ve kendisinin bazı şeylerde aynı fikirde olmadığını da söyledi.

Mike Bloomberg için; “Bence işlerin nasıl yürüdüğünü biliyor. Amerika için doğru hedeflere sahip olduğunu düşünüyorum. İnsanları anlıyor. Piyasa sistemini anlıyor. Ve piyasada olmayan insanların sorunlarını anlıyor” diyen Buffett, Bloomberg’in Schultz’la ilgili fikrine katıldığının da üzerini çizdi. Keza Bloomberg yıllarca başkanlık için bağımsız bir şekilde mücadele etmişti ancak şu anda bunun bir hata olduğuna inanıyordu.

Howard Schultz’un olası bir üçüncü parti çalışmasıyla ilgili haberlerin üzerine yorum yaptığında da; “2020’deki büyük olasılık, bağımsız bir adayın Trump karşıtı oylamayı bölecek ve Trump’ın yeniden seçilmesiyle sonuçlanacak olması. Bu, 2016’da adaylığı reddettiğim bir risk ve şu anda bunu göze alamayız” demişti. Bloomberg’e katıldığını bildiren Buffett, Schultz’un bağımsız aday olarak koşması halinde Demokratların oyunu azaltacağını dile getirdi. Son olarak da hiçbir üçüncü parti adayının başkanlık seçimlerine katılmamasını umut ettiğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum