Yatırım yapmaya başla!

Warren Buffett’a Kraft Heinz Darbesi! Berkshire Hathaway Bir Günde 4.3 Milyar Dolar Kaybetti

Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i Kraft Heinz’in bir dizi hayal kırıklığı yaratan haberi açıklamasıyla bir günde 4.3 milyar dolar kaybetti. Detaylar aşağıda;
Warren Buffett’a Kraft Heinz Darbesi! Berkshire Hathaway Bir Günde 4.3 Milyar Dolar Kaybetti

Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i, ünlü yatırımcının en büyük hisse senetlerinden biri olan Kraft Heinz’ın temettü kesintisi ve hükümet soruşturması gibi kötü haberlerin üzerine düşmesiyle bir günde 4.3 milyar dolardan fazla para kaybetti.

Heinz Tomato Ketchup, Jell-O ve Kraft Macaroni & Cheese gibi ürünleri içeren paketlenmiş gıda devinin hisseleri Cuma günü yüzde 27’den fazla düşerek 34.95 dolarlık fiyatta kapanış yaptı. Ve Berkshire Hathaway için bu düşüş büyük bir kayba neden olarak 2018 sonu itibariyle Kraft Heinz’in 325 milyondan fazla hissesini elinde bulunduran şirkete 4.3 milyar dolarlık zarar yaşattı.

Yalnızca Cuma günkü seansta 4.3 milyar dolar civarında kaybeden Berkshire Hathaway için Kraft Heinz, Apple, Coca-Cola ve birkaç bankanın arkasında altıncı en büyük hisse senediydi.

 Berkshire Hathaway Bir Günde 4.3 Milyar Dolar KaybettiDünyanın en saygın para yöneticilerinden biri olan Buffett, pazarlık temelli satın alma stratejisiyle ve bunu sürdürülebilir, sade bir yatırım felsefesine dönüştürmesiyle ünlüydü. İşte bu nedenle, Kraft Heinz’in düşüşünden yaşadığı kayıp çok dikkat çekti. Kraft Heinz’in düşüşün arkasında ise 2018’in son çeyreğinde 12.6 milyar dolarlık kayıp yaşaması vardı. Zararın açıklandığı raporda ayrıca Ekim ayından beri Kraft Heinz hakkında SEC tarafından açılan bir soruşturmanın yürütüldüğü bilgisi de vardı.

Açıklamanın ardından 12 milyar dolarlık değer kaybeden Kraft Heinz’ın hisseleri, bu gerilemeyle 2015’ten bu yana en düşük seviyesine geriledi.

 Kraft Heinz Cuma Günü Çöktü Daha da kötüsü Kraft Heinz geçtiğimiz 12 ay içinde Cuma günkü kayıpları hesaba katmadan önce bile yüzde 28’den daha fazla düşüş yaşamıştı. Yine de Buffett, geçen yıl Mayıs ayında verdiği bir röportajda Kraft Heinz’i savunmaya devam etmiş, insanların paketlenmiş atıştırmalıklardan uzaklaşmasına rağmen hisseler hakkında iyimser konuşmuştu.

Fakat Kraft Heinz’in kayıpları, Berkshire Hathaway’in kazancını da etkileyecekti. Örneğin Barclays analisti Jay Gelb, fiyat hedefini düşürmemesine rağmen Berkshire için kar tahminlerini yarıya indirmişti. Genel olarak Berkshire hisse senetleri S&P 500’ün son on yılda elde ettiği ortalama getiri oranlarından daha iyi performans göstermediği için artan bir baskıyla karşı karşıyaydı ve Wall Street Berkshire’ın dördüncü çeyrek kazanç raporunu merakla bekliyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum