Yatırım yapmaya başla!

Warren Buffett Apple Hisselerinden 1 Günde Yaklaşık 4 Milyar Dolar Kaybetti!

Arka arkaya yaptığı Apple yatırımlarıyla dikkat çeken Warren Buffett, övmeye doyamadığı şirket nedeniyle bir günde 4 milyar dolar kaybetti. Detaylar haberimizde;
Warren Buffett Apple Hisselerinden 1 Günde Yaklaşık 4 Milyar Dolar Kaybetti!

Yılın ilk çeyreğinde 75 milyon Apple hissesi satın alan Warren Buffett’ın iPhone üreticisi üzerine büyük oynadığı ve şirket hakkında övgü dolu sözler ettiği tüm dünya tarafından biliniyor. Öyle ki Berkshire’ın Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yaptığı son bildiriye göre şirket Haziran itibariyle 250 milyon adetten fazla Apple hissesine sahipti.

Ancak Buffett Ağustos ayında verdiği bir demeçte Haziran’dan sonra daha fazla Apple hissesi aldığını söylemişti. İşte bu bilgiler neticesinde Apple’ın düşüşünün Buffett’a bir günde en az 4 milyar dolara mal olduğu sonucuna ulaşıldı.

Buna göre Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i Apple’ın Cuma günü 4 yıldan fazla bir süre içinde Wall Street’teki en kötü gününü yaşaması üzerine milyar dolarlar kaybetti.

Warren Buffett Apple Hisselerinde 3.7 Milyar Dolar Apple CEO’su Tim Cook’un gelişmekte olan piyasalardaki zayıflık ve döviz kuru maliyetleri nedeniyle tatil dönemi satışlarının Wall Street beklentilerinin altında kalabileceği uyarısı yapması nedeniyle yaşanan yaklaşık yüzde 7’lik düşüş, şirkete haliyle yatırımcılarına büyük paralar kaybettirdi. 2012’den bu yana en kötü performansını sergileyen Apple Cuma gününü yüzde 6.6’lık bir düşüşle kapattı ki 207.48 dolarlık kapanış fiyatı Buffett’ın 3.7 milyar dolar kaybettiği anlamına geldi.

Burada Apple’ın Perşembe günü hayal kırıklığı yaratan raporundan önce Perşembe gününü 222.22 dolardan kapattığı hatırlatıldı.

Apple Hayal Kırıklığı Yaratan Rapor Cuma Günü Yüzde 7 DüştüTemmuz – Eylül dönemine ilişkin bilançoda Apple’ın 46.89 milyonluk iPhone satış rakamı analistlerin beklentilerinin altında kalmış, yıllık bazda da artış göstermemişti. İlaveten şirket bundan sonra satış rakamlarını duyurmayacağını açıklamış, Perşembe günü kapanış sonrası işlemlerde hisseler düşmeye başlamıştı.

Yine de Wealth’in CEO’su Jay Srivatsa gibi Apple’daki gelişmelerle ilgili olumlu yorum bildirisi yapanlar da oldu. Örneğin Srivatsa; Apple’ın satışları açıklamama kararını tarihi bir dönüm noktası olarak nitelendirmiş, iPhone yapımcısını son yıllarda büyük bir donanım oyuncusu olmaktan hizmet sektörüne geçiş yaptığını belirtmişti.

Öte yandan, Buffett 2 ay önce verdiği bir röportajda “biraz daha Apple hissesi aldık” dediği için ünlü yatırımcının kaybının 3.7 milyar dolardan daha fazla olabileceği düşünüldü. Nihayetinde hemen her fırsatta Apple’ı “inanılmaz kazançlı bir şirket” benzeri sözlerle öven Buffett için bu büyük bir üzüntü olarak yorumlandı. Keza Berkshire Hathaway, piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşan ilk halka açık şirket olarak tarihe geçen Apple’ın ikinci büyük hissedarıydı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum