Yatırım yapmaya başla!

Warren Buffett Enerji Sektöründeki Anadarko Teklif Savaşına Katılıyor

Warren Buffett, Anadarko'nun devralınması için Occidental Petroleum'a 10 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.
Warren Buffett Enerji Sektöründeki Anadarko Teklif Savaşına Katılıyor

Enerji sektöründe nadiren yaşanan bir teklif savaşı yaşanıyor. Petrol devi Chevron’un 33 milyar dolarlık teklifi ile büyük ses getiren satın alma sürecine daha sonra başka firmalar da dahil oldu. Satın almanın gerçekleşmesi ile tarihin altıncı en büyük petrol ve doğal gaz anlaşması olarak tarih kitaplarına geçeceği biliniyor.

Warren Buffett’ın şirketi Berkshire Hathaway, Occidental Petroleum’a 10 milyar dolarlık hisse senedi yatırımını taahhüt etti.

Buffett'in Şirketi 10 Milyar Dolarlık Hisse AldıBuffett bu hamle ise enerji sektöründe ortaya çıkan nadir bir teklif savaşına katılmış oldu. Berkshire Hathaway, Anadarko Petroleum’u devralma teklifini tamamlayan şirkete bağlı Occidental Petroleum’da 10 milyar dolarlık hisse senedi yatırımı gerçekleştirdi.

Geçen hafta Occidental, Chevron’un 33 milyar dolarlık Anadarko teklifine meydan okuyarak petrol ve doğal gaz sondaj şirketi için teklifte bulundu. Occidental hisseleri açılış öncesi işlemlerde yüzde 2,7 oranında gerilerken, Chevron hisseleri yüzde 3 oranında artış gösterdi. Anadarko’nun hisseleri ise yaklaşık yüzde 2 geriledi.

Bir şirketin hisse senedi fiyatının genellikle yatırımcılar bir şirket elde etmek üzere olduğuna inandığında düşeceği yorumu yapıldı.

Occidental Petroleum Hisseleri DüştüBerkshire’dan yapılan sermaye enjeksiyonu, Occidental’ı daha korkunç bir denetçi yapabilir. Anadarko’nun peşindeki Occidental, kendinden daha büyük bir bilançoda ve piyasa büyüklüğünün değeri neredeyse beş katı olan bir petrol uzmanıyla kapışacak.

Birkaç analist ilk başta teklifini takiben Occidental’in hisselerini düşürürken, çoğu kişi satın alma işleminin Chevron’un Anadarko’yu devralmayı önerdiğinden daha fazla risk taşıyacağını söyledi. Anlaşmanın faydalarını kısmen elde etmek, Occidental’ın 10-15 milyar dolar değerindeki varlıklarla başarılı bir şekilde elden çıkarılmasına bağlı.

Berkshire’ın katılımı, şirketin Occidental’ın Anadarko’nun portföyünden değer elde etmenin en iyi yolu olduğuna inandığını gösteriyor.

Şirket Anadarko Petroleum'dan YararlanacakOccidental, Anadarko’nun Permian Havzası, ABD’nin Batı Teksas ve güneydoğu New Mexico’ya yayılan kaya petrolü bölgelerine odaklanıyor. Occidental CEO’su Vicki Hollub, Occidental’ı, Anadarko hissedarlarını daha düşük maliyetlerle sondaj kuyularından daha fazla petrol ve gaz çıkararak zenginleştiren yüksek performanslı bir Permian sondajcısı olarak seçti.

Hollub bir basın bülteninde, “Berkshire Hathaway’in bu heyecan verici maddi desteğini almaktan heyecan duyuyoruz,” dedi. Yapılan anlaşmaya göre; Berkshire, hisse başına 100.000 dolar değerinde kümülatif kalıcı tercihli hisse senedinden 100.000 adet alacak. Holding, aynı zamanda 62.50 dolarlık bir alıştırma fiyatı üzerinden 80 milyon Occidental hissesi satın almak için emir verdi.

Berkshire Hathaway’in tercih edilen hisse senetleri için yıllık yüzde 8 oranında temettü alacağı da açıklandı.

Buffett Yıllık Yüzde 8 Temettü AlacakWarren Buffett’ın enerji sektörünün aktif yatırımcıların olduğu bilinmektedir. Şirketi, petrol rafinerisi Phillips 66’nın en büyük hissedarlarından birisi ve firma bu yılın başlarında Kanada petrol ve doğal gaz şirketi Suncor’da yeni hisse aldı. Berkshire Hathaway Energy sayesinde Buffett, doğal gaz enerji santrellerine, boru hatlarına, yenilenebilir enerji ve elektrik iletim ile dağıtımına milyarlarca yatırım yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum