Yatırım yapmaya başla!

Warren Buffett: ABD Ekonomisinin Büyüme Hızı Yavaşladı Gibi Görünüyor

Omaha kahini Warren Buffet, ekonomideki artış hızının son zamanlarda bir miktar yavaşladığını ama bunun ötesine geçmeyeceğini söyledi.
Warren Buffett: ABD Ekonomisinin Büyüme Hızı Yavaşladı Gibi Görünüyor

Piyasaların sevilen yüzü ve milyarder Warren Buffett, dün yaptığı bir açıklamasında ekonomik büyümenin son zamanlarda bir miktar güç kaybettiğini dile getirdi. ABD ekonomisinde tahvil getirilerinin tersine dönmesiyle başlayan resesyon endişeleri, dün açıklanan 2018 yılı 4. çeyrek verilerinin ardından bir miktar daha artış göstermişti.

Warren Buffett verdiği bir demeçte, “Ekonomideki artışın hızı yavaşlamış gibi görünüyor. Buna yakın bir yerde adlandırırım ama ötesine geçmem,” dedi.

Ekonomideki Artış Hızı Yavaşlamış GörünüyorBuffett, Berkshire’ın sahip olduğu demiryolu şirketi BNSF’deki yavaşlamanın, daha yavaş bir büyüme sinyalinin yanıp söndüğünü, ancak verilerin bir kısmının hava durumu gibi mevsimsel faktörler tarafından bulabileceğini dile getirdi.

ABD ekonomisi 2018 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 2,2 büyürken, yıllık büyüme yüzde 2,9 olarak gerçekleşti. Tahvil piyasasında 2 yıllıkların getirisinin 10 yıllıkları geçmesi ile başlayan resesyon endişeleri, beklentilerin altında gelen büyüme rakamlarıyla desteklenmiş oldu.

Buffett’ın yorumları, ABD ekonomik büyümesinin durabileceği endişelerinin artış göstermesinin ardından geldi.

Buffett'ın Yorumları Büyüme Endişelerinin Ardından GeldiYorumların ardından borsadaki volatilite artış gösterirken, Hazine getirilerinde düşüş gözlendi. 10 yıllıkların getirisi, 5 Aralık 2017 yılından bu yana görülen en düşük seviyeye ulaştı.

Son günlerde 10 yıllık verim ve 3 aylık emsali arasındaki fark, negatif bölgeye gelirken, söz konusu getiri eğrisi inversiyonuna neden oldu. Tersine çevrilen getiri eğrileri, yatırımcılar tarafından durgunluğun olabileceğinin bir işareti olarak görülüyor.

Warren Buffett, işletmelerden ve özellikle demiryolu istatistiklerinden ABD ekonomisinin yavaşlama sinyallerinin alındığını söyledi.

Demiryolu İstatistiklerinden AnlaşılıyorBuffett her şeye rağmen endişeli olmadığını dile getirirken, “Ama yavaşlıyor gibi görünüyor. Bunun tersine gittiği anlamına gelmiyor, ama tüm işletmelerden, özellikle de demiryolu istatistiklerinden görünüyor,” ifadelerini kullandı.

Ekonominin daha yavaş büyümekte olabileceğini söyleyen Buffett, “Bu yaptığımız hiçbir şeyi değiştirmiyor. Yanıp sönen kırmızı bir ışık olsaydı, yanan bir kırmızı ışık olaydı, yaptığımız gibi yatırım yapmaya devam ederdik,” dedi. ABD’nin para yatırmak için en iyi yer olduğunu söyleyen Buffett, “Gerçekten Amerika’ya bahse girmek istiyorsun,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum